Linux Foundation: Linux to "najszybciej rosnąca platforma"

Jim Zemlin z Linux Foundation powiedział, że popularyzacja Linuksa postępuje 2-3 razy szybciej od innych platform, a będzie jeszcze szybsza podczas obecnego kryzysu ekonomicznego. Pogląd ten popiera raport analityka firmy IDC, który został ostatnio opublikowany.

W swoim przemówieniu na Linux Collaboration Summit w San Francisco, szef Linux Foundation, Jim Zemlin, mówił o prawdopodobnych skutkach fenomenalnego wzrostu upowszechniania się Linuksa oraz potencjału tego systemu w czasie obecnego kryzysu. Zemlin określił Linuksa jako "najszybciej rosnącą platformę" i stwierdził, że upowszechnianie się Linuksa będzie postępowało 2-3 razy szybciej od innych platform - podaje serwis Ars Technica.

Zemlin wyjaśnił, że kryzys ekonomiczny zmusza firmy do konsolidacji swojej infrastruktury technicznej, a Linux może być zaadoptowany niższym kosztem.

Raport IDC

Ten punkt widzenia popiera również analityk firmy IDC, Al Gillen, który ostatnio opublikował nowy raport , który przewiduje, że Linux okaże się bardziej odporny na recesję niż inne platformy i stanie się silniejszy niż jego komercyjni konkurenci, potencjalnie mając szansę na zwycięstwo na rynku systemów operacyjnych (badania te zostały zamówione przez Linux Foundation, zawierają one co prawda bardzo szczegółową analizę, ale czytając je, należy jednak pamiętać o źródle finansowania).

Cloud Computing i MID-y pomogą Linuksowi

Zemlin uważa, że cloud computing oraz urządzenia mobilne (MID-y) sprzyjają rozwojowi Linuksa.

- Komputer biurkowy ulega redefinicji - powiedział Zemlin.

Według Zemlina, nadchodzi nowy model, w którym Linux ujawnia się jako dominująca siła. Rosnąca pozycja usług internetowych oraz cloud computing może odwrócić uwagę od konwencjonalnych aplikacji desktopowych i zwrócić użytkownika w kierunku przeglądarki, która będzie służyła jako okno do internetowych aplikacji linuksowych. Desktopy zostaną zastąpione przez nową klasę mobilnych urządzeń internetowych. Zemlin podkreślił, że Linux już używany przez wielu użytkowników w tak popularnych urządzeniach jak TiVo i Kindle Amazonu.

Linux jest gotowy na poważne wyzwania. Zemlin stawia za przykład Chicago Mercantile Exchange, które używa infrastruktury opartej na Linuksie, by przetwarzać kwadryliony dolarów w finansowych transakcjach.

Zemlin uważa, że Linux jest najbardziej przystępną cenowo platformą na rynku.

Intel i Linux Foundation razem będą pracować nad systemem Moblin

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl