Telewizory LCD zdrożeją przez... kryzys

Ceny komponentów do produkcji niewielkich telewizorów LCD idą w górę mimo spowolnienia gospodarczego. Chociaż większość konsumentów ogranicza wydatki, są tacy, którzy właśnie teraz szczególnie chętnie kupują telewizory.

Jak podaje za firmą doradczą iSuppli serwis internetowy Tech-On, średnia, hurtowa cena ekranu ciekłokrystalicznego (LCD) wzrosła w marcu o 2 - 3 dolary (w porównaniu z lutym). Wzrost dotyczy wyświetlaczy o mniejszych przekątnych, używanych do produkcji monitorów komputerowych i niewielkich telewizorów. Rosnące ceny podzespołów mogą spowodować podwyżkę cen gotowych produktów.

Główna przyczyna wzrostu cen paneli LCD to nagła fala popytu na rynku chińskim. Za nią, z kolei, stoi specjalny pakiet antykryzysowy skierowany do mieszkańców obszarów wiejskich. Chiński rząd dopłaca do kupowanego przez nich sprzętu AGD i RTV, co ma pobudzić lokalną gospodarkę. Wzrost zapotrzebowania na rynku chińskim zbiegł się dodatkowo w czasie z opróżnieniem magazynów największych producentów telewizorów.

Analitycy cytowani przez Tech-On przewidują dalszy wzrost cen małych paneli LCD.

 

Śledź temat na bieżąco na technologie.gazeta.pl