Wydatki Microsftu na badania i rozwój do tej pory wynosiły 8,1 miliarda dolarów rocznie. Teraz suma ta zostanie powiększona o kolejny miliard. Jak na Światowym Sympozjum Bezpieczeństwa Publicznego powiedział Kevin Turner, firma z Redmond chce się skupić głównie na bezpieczeństwie publicznym. Chodzi np. o nowe sposoby zapobiegania kataklizmom naturalnym i cyberprzestępczości.
W tym celu korporacja z Redmond stworzyła Citizen Safety Architecture (CSA). Jest to pakiet programów Microsoftu, takich jak FusionX, Microsoft Incident Response Platform, Microsoft Intelligence Framework, Microsoft Single View Platform itp. FusionX np., jest wykorzystywany m.in. przez służby antyterrorystyczne do analizowania danych. Microsoft Intelligence Framework natomiast służy do wymiany danych miedzy jednostkami policji.
Ponadto Microsoft zamierza ściślej współpracować z Interpolem. Już teraz wiele rozwiązań firmy jest wykorzystywanych przez międzynarodową policję. Producent Windows udostępnił np. 187 krajom należącym do Interpolu urządzenie USB o nazwie Computer Online Forensic Evidence Extractor, które umożliwia zbieranie elektronicznych dowodów z komputerów przestępców. COFEE nie jest jednak wolne od krytyki sceptyków. Niektórzy sądzą bowiem, że dane przez nie zebrane nie mogą być dowodami. Aby zebrać dowody za jego pośrednictwem trzeba bowiem zaingerować w komputer, a co za tym idzie, COFEE może zmieniać treść.
Microsoft zwiększa wydatki na badania i rozwój, mimo, że kryzys odstrasza wiele firm od tej decyzji.
"Wierzymy, że podejmujemy dobrą decyzję. Jeśli nie, moje miejsce zajmie ktoś inny" - powiedział Kevin Turner, szef operacyjny korporacji.
Czytaj więcej o firmie Microsoft