Jeżeli Blu-ray umiera, to dlaczego sprzedaje się coraz więcej "błękitnych" płyt?

Czy Blu-ray zdobędzie wreszcie szacunek, na jaki zasługuje? Błękitne dyski HD przez długi czas były chłopcem do bicia dla wielu mediów, z których wiele przewidywało, że konsumenci odrzucą płyty Blu-ray i wybiorą usługi VoD, ściąganie z sieci oraz usługi streamingowe. Mówiono, że Blu-ray to relikt minionej ery fizycznych dysków. Tych przewidywań nie potwierdzają jednak dane z rynku.

Pomimo tych głosów, Blu-ray jeszcze nie umarł. Najnowsze badania z Adams Media Research pokazują, że sprzedaż dysków Blu-ray w pierwszym kwartale 2009 roku uległa niemal podwojeniu w stosunku do tego samego okresu rok temu (wzrastając do prawie 9 milionów z 4.8 miliona w pierwszym kwartale 2008 roku). Sprzedaż zwiększyła się nawet pomimo tego, że odtwarzacze oraz płyty Blu-ray są wciąż droższe niż DVD - podaje serwis PC World.

Niższe ceny

Czy to oznacza, że format Blu-ray ma jednak dużą przyszłość? Zdecydowanie na to wygląda. Studia hollywoodzkie zaczęły już roztropnie obniżać ceny niektórych tytułów wydawanych na Blu-ray. Niższe ceny z pewnością pomogą błękitnemu formatowi. Wiele odtwarzaczy Blu-ray można kupić już kupić za kwotę poniżej 200 dolarów, a filmy na Blu-ray można już dostać za ok. 10 dolarów. Fomat HD wyświetla jednak trochę doskonalszy obraz niż filmy HD dostarczane drogą VoD czy ściągane przez sieć lub usługi streamingu.

Popularyzacja telewizji HD

Popularyzacja telewizorów oraz telewizji HD zdecydowanie pomaga formatowi Blu-ray, chociaż niektórzy użytkownicy mogą nigdy nie zmienić swojego DVD na Blu-ray lub wymienią go na tańszy odtwarzacz DVD, który konwertuje filmy jakości DVD do jakości HD. Może się też okazać, że użytkownicy w ogóle porzucą płyty zarówno DVD, jak i Blu-ray.

Ale jeżeli płyty z filmami mają przejść do historii, tak jak to się stało z płytami CD, to dlaczego dramatycznie rośnie sprzedaż płyt Blu-ray?

2009 rok zdecyduje

Ten rok zdecydowanie pokaże, czy Blu-ray zdobędzie rynek czy podzieli los swojego niedawnego konkurenta HD DVD.

Płyty Blu-ray będą tańsze?

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl