Firmy nie chcą aktualizacji do Windows 7?

Raport, który pojawił się w poprzednim tygodniu dotyczący planów aktualizacji do Windows 7 ujawnia, że znaczna większość menadżerów IT nie zamierza aktualizować obecnych komputerów do Windows 7 w następnym roku.

"Windows 7 Adoption: A Survey of Technology Professionals" to tytuł raportu przeprowadzonego przez firmę Dimensional Research. W ankiecie uczestniczyło 1100 profesjonalistów IT - podaje serwis PC World.

Microsoft ma problem?

Pomimo, że jest to tylko jedna ankieta i dotyczy jedynie tysiąca użytkowników, to jednak nie jest to zbyt wesoła wiadomość dla Microsoftu, że 84 proc. respondentów nie planuje aktualizować swoich komputerów do Windows 7 w następnym roku. Ten rodzaj niepewności w firmach może spowodować opóźnienia w strategii Microsoftu, która zakłada przekonanie użytkowników, by porzucili wreszcie ośmioletni system Windows XP.

Vista ciągnie w dół Windows 7

Ankieta wykazuje również, że znane "grzechy" Windows Vista uderzają w nowy Windows 7.

- Wiodącym powodem do braku chęci do aktualizowania swoich systemów do Windows 7, jest brak kompatybilności z programami w systemie Vista, a także negatywne przyjęcie tego systemu, które teraz powoduje brak zaufania do Windows 7 - powiedziała Diane Hagglund z firmy Dimensional Research.

Pominą Windows Vista

Kolejne powody do odrzucenia Windows 7 to brak kompatybilności z oprogramowaniem, koszt implementacji i ekonomiczny kryzys. Z raportu wynika także, że wielu użytkowników pozostanie przy Windows XP. Zdecydowana większość - 83 proc. - w ankiecie przyznała, że chętnie ominie aktualizację do Vista i ewentualnie przejdzie bezpośrednio z XP do Windows 7.

Wiekowość XP to nie problem

Z ankiety wynika też, że "wiekowość" systemu XP nie stanowi problemu dla respondentów. Aż 72 proc. stwierdziło, że bardziej przejmują się aktualizacją do Windows 7, niż pozostaniem przy przestarzałym Windows XP.

Rośnie liczba chętnych na Maka i Linuksa

Ale najbardziej zaskakującą informacją płynącą z tej ankiety jest fakt, że liczba tych, którzy rozważają zmianę platformy Windows na rozwiązania alternatywne takie jak Mac OS i Linux zdecydowanie rośnie. 50 proc. respondentów powiedziało, że rozważa taki ruch. To więcej o 10 proc. od podobnej ankiety przeprowadzonej w lipcu 2008 roku..

Metodologia ankiety

Ankieta została przeprowadzona przez e-mail, przesłany w marcu 2009 roku do 1142 profesjonalistów IT z małych, średnich i dużych firm na całym świecie.

Największe obawy związane z aktualizacją do Windowsa 7

Czytaj więcej o Windows 7

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl