Linux Netbook Remix - Linux Ubuntu zoptymalizowany pod netbooki

Canonical udostępnił dystrybucję Linux Ubuntu, zoptymalizowaną pod netbooki, wprowadzając dłuższą pracę na baterii i szybciej uruchamiane aplikacje.

Dystrybucja Ubuntu Linux Netbook Remix została zaprojektowana w celu korzystania z internetu i aplikacji biurowych, zazwyczaj używanych na netbookach.

System operacyjny uruchamia się szybciej niż inne dystrybucje Ubuntu i posiada ulepszone funkcje zarządzania energią. System ten posiada również programy i zakładki umieszczone w jednym miejscu, by móc błyskawicznie uruchamiać aplikacje i strony internetowe. Liczne zmiany w wyglądzie sprawiły, że system jest bardziej intuicyjny - podaje serwis PC World.

Linux Netbook Remix - jakie aplikacje zawiera?

System Linux Netbook Remix ma już zainstalowaną przeglądarkę Firefox , pakiet biurowy OpenOffice oraz narzędzia multimedialne. Minimalne wymagania sprzętowe dla tego systemu to 4 GB wolnej powierzchni na dysku, 384 MB RAM i procesor Intel Atom.

Netbooki, na których był testowany Linux Netbook Remix

Linux Netbook Remix został przetestowany na netbookach Acer Aspire One, Asus Eee PC 1000 i Dell Mini 9. System może być szybko uruchomiony bezpośrednio z pamięci USB. Netbooki najczęściej nie mają napędów CD i DVD, więc pamięci USB są właściwą alternatywą do uruchamiania systemu operacyjnego.

Linux Netbook Remix ma lepszy interfejs niż Windows XP

We wczesnej recenzji, Scott Gilbertson z serwisu Webmonkey napisał, że konfiguracja systemu Linux Netbook Remix na netbooku Asus EeePC 1000H zajęła chwilę, ale interfejs tego systemu jest według jego opinii naprawdę imponujący.

- Otrzymujemy potężny, ale intuicyjny interfejs, który jest o wiele lepszy niż np. ten z systemu Windows XP - napisał Gilbertson.

Linux Netbook Remix - nie ma problemu ze sterownikami?

Producenci urządzeń typu netbook zazwyczaj nie rekomendują zmiany preinstalowanego systemu operacyjnego Linux ze względu na problemy z kompatybilnością sprzętową. Zmiana dystrybucji Linuksa może spowodować, że ze względu na brak sterowników nie będzie można używać karty Wi-Fi.

Jednak podczas testów wersji beta systemu operacyjnego na netbooku Acer Aspire One 110 na dzień przed oficjalną premierą, bloger Neil Ashley napisał, że system uruchamia się szybko z pamięci USB oraz bez problemu obsługuje wiele urządzeń zewnętrznych.

Linux Netbook Remix zastąpi krytykowany Linpus Lite Linux?

Do tej pory m.in. na netbookach Acer Aspire One instalowano głównie dystrybucję o nazwie Linpus Lite Linux. System ten był krytykowany za niezbyt przyjazny interfejs i brak sterowników do urządzeń peryferyjnych.

Firma Canonical wydała ostatnio również system Linux Ubuntu 9.04 Desktop Edition oraz Linux Ubuntu 9.04 Server Edition .

Ściągnij Ubuntu Linux Netbook Remix 9.04

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl