NVIDIA: GPU przyspieszą systemy Snow Leopard i Windows 7

Według firmy NVIDIA, procesory graficzne będą wykorzystywane do akceleracji większej ilości zadań w nowych wersjach systemów Snow Leopard firmy Apple i Windows 7 firmy Microsoft.

GPU nie są już przeznaczone jedynie do gier. Coraz częściej procesory graficzne odciążają CPU w realizacji wielu zadań. GPU w niektórych przypadkach potrafią o wiele szybciej i bardziej wydajnie wykonywać zadania niż klasyczne procesory CPU.

Sumit Gupta zajmujący się produktami Nvidia Tesla, opisał, w jaki sposób nowe środowiska programistyczne będą przyspieszać działanie systemów Snow Leopard firmy Apple i Windows 7 firmy Microsoft - podaje serwis Cnet.

Windows 7 i Snow Leopard będą szybsze dzięki GPU

OpenCL (Open Computing Language) to środowisko programistyczne dla "heterogenicznego" przetwarzania danych, To znaczy, że komputery razem wykorzystują wielordzeniowe procesory CPU oraz GPU. Rozwiązanie to zostanie wykorzystane w nowym systemie firmy Snow Leopard firmy Apple. Analogiczne środowisko programistyczne stanowi DirectX firmy Microsoft.

Dzisiaj na komputerach PC i Mac, procesory CPU produkowane przez Intela i AMD doskonale radzą sobie w ogólnym wykonywaniu zadań w systemach operacyjnych takich jak np. przetwarzanie sekwencji zdarzeń, które należy wykonać, gdy użytkownik klika na ikonę w celu uruchomienia aplikacji na pulpicie. Jednak w niektórych działaniach, to GPU jest bardziej efektywne.

GPU może być lepszy niż CPU

Niektóre zadania, które tradycyjnie są przypisane do CPU, zostaną przerzucone do procesorów GPU, lub też zostaną one rozdzielone między oba rodzaje procesorów, tak by niektóre operacje były wykonywane przez CPU, a inne przez GPU.

- Naprawdę interesującym faktem, dotyczącym OpenCL i DirectX jest to, że OpenCL stanie się częścią systemu operacyjnego Snow Leopard firmy Apple, a DirectX zostanie wbudowany w Windows 7 - powiedział Gupta. - Dla konsumentów oznacza to, że jeżeli będą mieli laptopa z GPU Nvidia lub ATI (AMD), system operacyjny będzie szybciej pracował, ponieważ system operacyjny będzie widział dwa procesory zamiast jednego. Po raz pierwszy, systemy operacyjne będą widzieć GPU zarówno jako procesor grafiki jak i silnik komputera - powiedział Gupta z firmy NVIDIA.

Gupta podał też przykład, w jaki sposób to będzie działać.

GPU i CPU razem przyspieszą komputery

- Dla przykładu, po uruchomieniu Picasa firmy Google, program ten całkowicie korzysta z mocy CPU. Ale w momencie, gdy wybierzesz obrazek i uruchomisz jakiś filtr, to powinien on już korzystać z mocy GPU - wyjaśnił Gupta z firmy NVIDIA.

Jednym czynników, które ograniczały do tej pory odblokowanie potencjału GPU był brak odpowiedniego środowiska programistycznego. Dzięki nowym środowiskom OpenCL i DirectX to się wreszcie zmieni.

NVIDIA Tesla przyspiesza tworzenie sztucznych neuronów

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl