General Electric: Dyski holograficzne o pojemności 100 płyt DVD

General Electric poinformowało, że osiągnęło przełom w cyfrowej archiwizacji danych, który pozwoli na jednym dysku pomieścić zawartość 100 płyt DVD. Dokonają tego dyski holograficzne.

Na razie General Electric odniosło jedynie sukces laboratoryjny.

- To może być nowa generacja tanich nośników danych - powiedział Richard Doherty, analityk z firmy Envisioneering.

Holografia - jak to działa?

Wyniki prac inżynierów General Electric na polu nośników holograficznych są naprawdę obiecujące. Holografia to proces optyczny, w którym dane są zapisywane w świetlnych wzorach, które są przechowywane na światłoczułym materiale. Hologramy zachowują się jak mikroskopijne lustra, które odbijają wzory światła, kiedy laser zaczyna na nie świecić. W ten sposób dane nagrane na każdym hologramie mogą być odzyskane i rozszyfrowane - podaje internetowa edycja The New York Times.

Dyski holograficzne pomieszczą więcej niż DVD i Blu-ray

Nośniki holograficzne mają potencjał, by zmieścić o wiele więcej danych niż konwencjonalne nośniki danych, takie jak dyski DVD i Blu-ray, w których informacja przechowywana jest w rowkach wypalanych laserem wzdłuż powierzchni płyty. O potencjalnych możliwościach holografii mówiło się już od dawna.

Holograficzny system przechowywania danych

W tym roku, firma InPhase Technologies, planuje zaprezentować holograficzny system przechowywania danych przeznaczoną na rynek profesjonalnej produkcji filmowej oraz przechowywania danych medycznych.

General Electric zrobiło pionierski krok w kierunku holografii?

Do tej pory nie było planów, by nośniki holograficzne weszły do powszechnego użycia. Jednak według analityków i ekspertów, badania firmy General Electric mogą być pionierskim krokiem w tym kierunku. Naukowcy z General Electric skupiają się na mniej skomplikowanych hologramach. Ta technologia nosi nazwę magazynowania mikroholograficznego.

Największym wyzwaniem dla zespołu, który pracuje nad projektem od 2003 roku, było znalezienie materiałów i technik, tak by mniejsze hologramy odbijały wystarczającodużo światła, by wzory danych mogły być wykryte i odzyskane.

Holografia według General Electric

Przełomem okazało się dwustukrotne zwiększenie mocy odbijania światła przez hologramy.

- Przekroczyliśmy próg odczytywania - powiedział Brian Lawrence, naukowiec, który prowadzi program magazynowania holograficznego w General Electric.

W rozwiązaniu firmy General Electric, hologramy są rozproszone na dysku, w sposób podobny do formatów dzisiaj używanych takich jak CD, DVD i Blu-ray. A więc odtwarzacz, który będzie czytał mikroholograficzne dyski, będzie mógł również odczytywać płyty CD, DVD i Blu-ray.

Dyski holograficzne będą miały 500 GB pojemności

Dyski holograficzne z technologią General Electric będą mogły pomieścić 500 GB danych. Blu-ray oferuje obecnie płyty 25 GB i 50 GB, a standardowy DVD tylko 5 GB.

Czy dyski holograficzne będą opłacalne?

Część analityków zastanawia się, czy produkcja tych dysków będzie opłacalna. Kiedy zaprezentowano Blu-ray w 2006 roku, dysk 25 GB kosztował prawie jednego dolara za 1 GB. W tej chwili cena ta spadła o połowę. General Electric oczekuje, że kiedy zaprezentuje gotowe już dyski holograficzne w 2011 lub 2012 roku, 1 GB będzie kosztować poniżej10 centów.

Dyski holograficzne najpierw w Hollywood

General Electric najpierw skupi się na sprzedaży tej technologii na rynki profesjonalne, takie jak studia filmowe, sieci telewizyjne, szpitale. Holograficzne dyski będą przechowywać m.in. hollywoodzkie filmy i skany mózgu. Dopiero później firma zacznie wprowadzać dyski holograficzne na rynek konsumencki.

Zespół General Electric planuje zaprezentować dane i wyniki laboratoryjne na konferencji w Orlando w następnym miesiącu.

Jeżeli Blu-ray umiera, to dlaczego sprzedaje się coraz więcej "błękitnych" płyt?

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl