Opera: Właśnie mija 15 lat od powstania słynnej przeglądarki

Dokładnie 15 lat temu dwóch informatyków z norweskiej firmy telekomunikacyjnej Telenor zdecydowało skonstruować własną przeglądarkę internetową. Tak narodziła się Opera, która stała się inspiracją nawet dla konkurentów. Dzisiaj przeglądarki Opera używa już ok. 40 milionów ludzi.

Jon von Tetzchner (prezes Opera Software) i Geir Ivarsoy, obaj pracujący wtedy w norweskiej firmie telekomunikacyjnej Telnor, rozpoczęli pracę nad nową przeglądarką w kwietniu 1994 roku.

- Sieć i przeglądarki były wtedy głównie używane na komputerach z UNIX-em. Mieliśmy parę firmowych pecetów i przeglądanie Internetu było mówiąc delikatnie nienajlepsze. Tak naprawdę nie można było nawet wydrukować strony internetowej. Prawdziwe początki - napisał Jon von Tetzchner na oficjalnym blogu przeglądarki Opera .

Ok. trzy miesiące zajęło podjęcie ostatecznej decyzji o zrobieniu własnej przeglądarki.

Opera od początku lepsza od innych?

- Byliśmy z Geirem przekonani, że nie tylko możemy zrobić coś dorównującego innym przeglądarkom, ale nawet coś lepszego - napisał Tetzchner.

Wcześniej obaj panowie stworzyli edytor multimediów w formacie Open Document Architecture. Przy tej aplikacji nauczyli się, że stworzenie małego i szybkiego kodu wymaga zupełnie innego myślenia.

Pierwsza wersja przeglądarki powstała na SunOS. Po pół roku gotowy był już prototyp, który umożliwiał obsługę wielu dokumentów jednocześnie. Ta funkcja stała się prekursorem słynnych i obecnie powszechnie używanych kart.

- Od tamtej chwili reszta jest już historią. Od kiedy zaczęliśmy pracę nad Operą 15 lat temu, widziałem już wiele nastających i odchodzących trendów w Internecie. Jestem dumny, że Opera przetrwała - napisał na blogu Jon von Tetzchner.

Innowacje, które wprowadziła Opera

Od samego początku siłą napędową innowacyjności przeglądarki Opera było skupianie się na użytkowniku. Już w pierwszej publicznej wersji Opera położyła fundament pod przeglądanie internetu za pomocą kart. Gesty Myszy, możliwość robienia notatek w przeglądarce, Szybkie Wybieranie zapewniające lepszy dostęp do ulubionych stron, Opera Link, umożliwiająca synchronizację danych pomiędzy różnymi urządzeniami - to tylko te najbardziej znane funkcje przeglądarki Opera .

- Geir i ja wiedzieliśmy, że Internet może na zawsze zmienić to, jak ludzie żyją, pracują i bawią się, a przeglądarka stanie się narzędziem umożliwiającym tę transformację - powiedział Jon von Tetzchner, prezes Opery. - Dzisiaj jestem pozytywnie przytłoczony tym, co osiągnęła firma wspólnie ze społecznością Opery na świecie.

Opera - dlaczego warto używać tej przeglądarki?

1. Inne przeglądarki często powielają funkcje, które wprowadza Opera (przeglądanie w kartach, Szybkie Wybieranie, odtwarzanie zamkniętych kart)

2. Gesty Myszy - dzięki nim radykalnie można ułatwić nawigację w internecie. To również wynalazek przeglądarki Opera.

3. Opera to kompletna, w pełni funkcjonalna przeglądarka. Nie potrzeba jej żadnych dodatków. Ma m.in. wbudowany czytnik RSS, klienta poczty oraz obsługę ściągania plików BitTorrent.

5. Opera jest naprawdę szybka, często bywa najszybsza wśród przeglądarek (zależnie od wersji)

5. Jest bezpieczna - wystarczy spojrzeć na test bezpieczeństwa Secunia, by zauważyć, że od lat jest to chyba najbezpieczniejsza przeglądarka. Żeby samemu się przekonać, można pobrać sobie widżet Stay Secure (dodatek do przeglądarki, który automatycznie pobiera aktualne dane z firmy Secunia), który błyskawicznie pokazuje aktualnie istniejące dziury w przeglądarkach.

Obecnie sytuacja wygląda następująco: Internet Explorer - 9 dziur, Safari - 1, Konqueror -2, Firefox - 0, Opera - 0. To chyba nie wymaga komentarza. Warto tylko dodać, że Opera bardzo rzadko ma inny wynik niż zero.

Opera - kiedy wprowadzono najważniejsze funkcje?

1995 - Opera 1.0 została publicznie zaprezentowana w internecie.

1996 - Opera 2.1 wprowadziła m. in. funkcję zoom (skalowanie stron) i obsługę sesji (zamykanie, otwieranie, przywracanie)

1997 - Opera 3.0 wprowadziła m. in. szyfrowanie, blokadę wyskakujących okienek pop-up oraz obsługę Javascript.

1998 - Opera 3.5 wprowadziła m.in. menadżer pobierania plików oraz tryb offline.

2000 - Opera 4.0 wprowadziła m.in. przeglądanie w kartach, kasowanie prywatnych danych, klienta poczty, obsługę wtyczki Java

2001 - Opera 5.1 wprowadziła m.in. gesty myszy oraz zintegrowaną wyszukiwarkę

2001 - Opera 6.0 wprowadziła m.in. obsługę skórek.

2003 - Opera 7.0 wprowadziła m.in. nowy silnik renderujący Presto oraz przenoszenie zakładek za pomocą myszy

2003 - Opera 7.1 wprowadziła m.in. notatki, zapamiętywanie haseł, menadżera cookies

2004 - Opera 7.5 wprowadziła m.in. obsługę kanałów RSS

2005 - Opera 8.0 wprowadziła m.in. pełną obsługę głosową oraz obsługę animacji SVG

2005 - Opera 8.5 to pierwsza całkowicie darmowa (bez reklam) wersja przeglądarki, Java domyślnie zintegrowana z instalką przeglądarki

2006 - Opera 9.0 wprowadziła m.in. obsługę plików BitTorrent, widżety, zdany test Acid2

2006 - Opera 9.1 wprowadziła zabezpieczenie przed oszustwami

2007 - Opera 9.2 wprowadziła m.in. Szybkie Wybieranie (Speed Dial)

2008 - Opera 10.0a wprowadziła m.in. nowy silnik renderujący Presto 2.2, tryb Opera Turbo, zdany test Acid3, automatyczna aktualizacja

Opera Turbo

Ostatnio firma Opera Software ujawniła funkcję Opera Turbo w przeglądarce, która umożliwia kompresję stron, dając tym samym szybkość szerokopasmowego internetu nawet przy słabym połączeniu.

Opera Turbo przyspieszy przeglądanie stron internetowych

- W najbliższych 15 latach miliardy ludzi dołączą do sieci. Jestem pewien, że damy im jeszcze więcej powodów, by wybrać Operę - powiedział Jon von Tetzchner, prezes firmy Opera Software.

Przeczytaj historię przeglądarki w zabawnej wersji komiksowej na stronie Opera .

Poznaj całą historię przeglądarki (co się zmieniło w kolejnych wersjach) Opera .

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl