IBM chce wystawić komputer Blue Gene w teleturnieju

W poniedziałek w Armonk (stan Nowy Jork) koncern IBM zapowiedział udział komputera HPC Blue Gene w telewizyjnym quizie Jeopardy. Teleturniej ten należy do najpopularniejszych tego typu programów w USA i był licencjonowany przez wiele stacji telewizyjnych spoza Stanów Zjednoczonych. Polska edycja teleturnieju nosiła nazwę Va banque.

Zasady są proste: uczestnik po wskazaniu pola z planszy (Game Board), na której wymienione są dziedziny wraz z sumami pieniędzy, słyszy tak zwaną wskazówkę. Jest ona związana z odgadywanym zagadnieniem i przykładowo może brzmieć: Pokonał Napoleona pod Waterloo. Indagowany musi odpowiedzieć pytaniem (w tym wypadku: Kim był Wellington?). Im większa jest suma do wygrania, tym trudniejsze są hasła do odgadnięcia i mniej precyzyjne stają się wskazówki. Uczestnik teleturnieju, który jako pierwszy da sygnał, że jest gotów odgadywać hasło i zada właściwe pytanie, oczywiście się wzbogaci. W przypadku pomyłki lub spóźnienia zbiednieje o tę samą kwotę.

Specjalizujący się w zagadnieniach sztucznej inteligencji (AI) naukowcy z koncernu IBM są przekonani, że doprowadzili swoje oprogramowanie do takiej perfekcji, że będzie ono w stanie zrozumieć pytania w quizie Jeopardy. Według własnych deklaracji IBM pracuje już od prawie dwóch lat nad systemem typu QA (Question Answering). Jednak ten musi doskonale opanować amerykańską mowę nie tylko pod względem semantycznym. Aby dać sobie radę w konkursie Jeopardy, cały system (noszący nazwę Watson na cześć założyciela IBM-a - Thomasa J. Watsona seniora), będzie musiał wykonać olbrzymią liczbę zadań analitycznych - podkreśla szef projektu David Ferucci. O ewentualnym sukcesie zadecyduje osiągnięcie podobnego odsetka prawidłowych odpowiedzi do tego charakteryzującego normalnych, ludzkich uczestników. Zwycięzcy teleturnieju Jeopardy przeciętnie uzyskują wynik 85 procent poprawnych odpowiedzi (pytań).

Nie ustalono na razie, kiedy miałoby się odbyć specjalne wydanie programu Jeopardy "Człowiek kontra maszyna". Z firmą producencką Sony Pictures Television trzeba jeszcze wyjaśnić, w jakiej postaci Watson będzie występował w teleturnieju. Wśród dyskutowanych form jest między innymi awatar, który byłby wyświetlany na ekranie komputera. Aby nieco ułatwić pracę naukowcom z IBM-a, Watson nie będzie musiał akustycznie przetwarzać opisów naprowadzających do właściwej odpowiedzi podawanych przez prowadzącego show; zamiast tego komputer ma odpowiadać na pytania zadawane w formie tekstowej (które także pojawiają się na tablicy). Maszyna będzie za to samodzielnie artykułowała swoje odpowiedzi dzięki generatorowi mowy. Jeśli odpowiedź okaże się poprawna, program samodzielnie wybierze kolejne pole na tablicy Game Board. Podczas show Watson nie będzie dysponował połączeniem z Internetem. Według mediów w USA wśród możliwych przeciwników myślącej maszyny wymieniany jest Ken Jennings, który 74 razy zwyciężył w teleturnieju Jeopardy i zgarnął w efekcie sumę ponad 2,5 miliona dolarów.

Korporacja Google zaprezentowała edycję 1.5 pakietu programistycznego Android Software Development Kit (SDK) do tworzenia programów dla mającej się wkrótce ukazać nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Google Android. Edycja ta zawiera wszystkie interfejsy programistyczne nowej wersji Androida. W dokumencie Release Notes twórcy SDK podkreślają zwłaszcza, że programiści używający nowych konfiguracji w Android Virtual Devices będą mogli wewnątrz emulatora symulować działanie urządzeń zdolnych do obsługi Androida, aby w ten sposób lepiej projektować rzeczywiste urządzenia.

Poza tym nowa wersja SDK współpracuje także z poprzednim wydaniem Androida 1.5 oznaczonym numerem 1.1, dzięki czemu za pomocą tego pakietu można tworzyć aplikacje kompatybilne zarówno ze starszą, jak i z nowszą edycją systemu. Nowe, bazujące na Eclipse Android Development Tools (ADT) zawierają między innymi tzw. kreatory (Wizards) do tworzenia projektów dla specyficznych konfiguracji Androida, oprócz tego za ich pomocą można tworzyć zasoby XML i alternatywne szaty graficzne. Twórcy SDK zmodyfikowali także współpracę z JUnit w ADT i funkcje optymalizowania wydajności. Ponadto narzędzie o prostej nazwie android do tworzenia i zarządzania Android Virtual Devices zastępuje od teraz skrypt activitycreator.