Kukurydza czy trawa - bezzałogowe samoloty będą wykrywać plantacje marihuany

Zaopatrując ponad 1000 tolerowanych w Holandii coffeeshopów, gdzie można kupić małe torebeczki z kilkoma gramami marihuany lub haszyszu, profesjonalni plantatorzy konopi nie mogą sobie pozwolić na uzależnienie od kaprysów pogody. Ci producenci - podobnie zresztą jak winiarze - muszą się troszczyć o stałą jakość swoich produktów, a rośliny, z których każda może dostarczyć kilkuset gramów trawki, są znacznie bardziej wyczulone na zmiany pogody niż rosnące przez dziesiątki lat krzewy winne.

Z tego powodu konopie są hodowane przede wszystkim w specjalnie wyposażonych szklarniach, które nierzadko dysponują sterowanymi komputerowo systemami naświetlania i nawadniania.

Uprawiającym konopie, którzy wolą stosować metody naturalne, od teraz grozić będzie dodatkowe niebezpieczeństwo z powietrza: holenderska policja opracowała miniśmigłowiec, który specjalizuje się w wykrywaniu poletek ukrytych nierzadko wśród plantacji kukurydzy. Cannachopper jest wyposażony nie tylko w urządzenia i oprogramowanie do rozpoznawania obrazu, ale ma też systemów czujników wykrywających charakterystyczny zapach roślin konopi indyjskich. Dzięki takim miniśmigłowcom Holendrzy otwierają nowe możliwości w ściganiu nielegalnych upraw. Wprawdzie wcześniej stosowano już śmigłowce do wykrywania takich plantacji, ale było to normalne helikoptery załogowe.

Bezzałogowe samoloty (UAV, Unmanned Aerial Vehicles), które wywodzą się z techniki wojskowej, już od jakiegoś czasu cieszą się wielką popularnością wśród władz. Dla przykładu policja naszych zachodnich sąsiadów w ubiegłym roku pozyskała quadcopter MD4-200, który w różnych wariantach wyposażenia (kamera wideo, aparat o wysokiej rozdzielczości i inne urządzenia był testowany pod kątem rozmaitych zastosowań. W związku z coraz częstszym stosowaniem samolotów UAV przez wojsko, policję i osoby prywatne może zaistnieć potrzeba opracowania zasad korzystania z przestrzeni powietrznej przez takie pojazdy.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl