Gazetopedia - Gazeta Wyborcza w ciągu ostatnich 20 lat

Dzisiaj Gazeta Wyborcza ma swoje 20. urodziny. Z tej okazji już oficjalnie wystartował serwis Gazetopedia. Od dzisiaj każdego następnego dnia na głównej stronie Gazetopedii pojawi się numer Gazety Wyborczej dokładnie sprzed dwóch dekad. A my będziemy mogli się dowiedzieć, czym wtedy żyła Polska.

Gazetopedia to pierwszy w polskim internecie społecznościowy serwis historyczno-edukacyjny. W serwisie możemy przeglądać wszystkie pierwsze strony numerów Gazety Wyborczej, jakie wyszły w ciągu ostatnich 20 lat.

Gazetopedia - zobacz, co było istotne 20 lat temu

W serwisie Gazetopedia, użytkownicy każdego dnia mogą śledzić na łamach archiwalnych numerów "Gazety Wyborczej", jak kształtowała się i jakimi tematami żyła niepodległa Polska. Codziennie na pierwszej stronie serwisu Gazetopedia będą pojawiać się informacje o wydarzeniach dokładnie sprzed 20 lat.

Gazetopedia - ponad 6 tys. pierwszych stron "Gazety Wyborczej"

W Gazetopedii zarchiwizowano komplet ponad 6 tysięcy oryginalnych pierwszych stron "Gazety Wyborczej". Dodano również ponad 2 tysiące tekstów encyklopedycznych.

Gazetopedia to serwis społecznościowy

Ale Gazetopedia to nie tylko serwis archiwalny. Serwis ma mieć charakter nie tylko edukacyjny, ale również społecznościowy. Użytkownicy Gazetopedii mogą edytować strony "Gazety Wyborczej", dopisywać swoje uwagi do konkretnych dni, wstawiać do nich swoje zdjęcia i zestawiać okładki, pokazując w jaki sposób ważne momenty w życiu prywatnym łączyły się z wydarzeniami politycznymi i społecznymi. To zupełnie nowy sposób poznawania najnowszej historii Polski.

Gazetopedia jest atrakcyjna wizualnie

Zaletą serwisu jest też atrakcyjne wykonanie od strony graficznej. Zastosowano tu timeline (podobny trochę do tego z Google News), dzięki któremu korzystanie z zasobów serwisu jest bardzo intuicyjne. Projekt Gazetopedii zrealizowała Agencja Hypermedia na zlecenie Agory.

Serwis w wersji testowej został uruchomiony pod koniec kwietnia, ale oficjalną premierę ma 8 maja 2009 - w dzień 20. urodzin "Gazety Wyborczej".

Serwis znajduje się pod adresem Gazetopedia.pl

Google News Timeline - nowy sposób wyszukiwania wiadomości

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl