Sprawdzanie wieku w sieci nie działa

Sieciowe sprawdzanie wieku które ma zapobiec kupowaniu niebezpiecznych narzędzi i alkoholu przez osoby nieletnie nie zdaje egzaminu - tak uważają brytyjscy parlamentarzyści.

W brytyjskim parlamencie trwa właśnie dyskusja na temat skuteczności metod sprawdzania wieku internautów. Według sporej części parlamentarzystów obecne metody nie są skuteczne i nie chronią w odpowiedni sposób nieletnich użytkowników internetu przed nieodpowiednimi dla nich treściami.

Wszystko to za sprawą przeprowadzonych ostatnio testów, podczas których 16-latkowi posiadającemu kartę kredytową udało się w prosty sposób nabyć noże, alkohol czy też DVD przeznaczone dla osób pełnoletnich w 12 internetowych sklepach. Jedynie w 3 sklepach ramach zabezpieczeń potrzebne było podanie dodatkowych danych w celu potwierdzenia wieku osoby kupującej, które w bardzo prosty sposób dało się sfałszować.

"Wyniki badań pokazują jak wiele niebezpieczeństwa czeka na młodych ludzi w internecie oraz jak łatwo mogą mieć dostęp dla zakazanych dla nich treści" - potwierdza Marueen O'Mara związana z projektem.

Więcej na ten temat