NASA: Atlantis wyruszył na ratunek teleskopowi Hubble'a

Załoga promu Atlantis dotarła dzisiaj do kosmicznego teleskopu Hubble'a - krążącego 350 mil nad Ziemią. Astronauci misji STS-125 muszą naprawić wysłużony już teleskop, który jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym.

Wahadłowiec Atlantis dotarł dzisiaj do kosmicznego teleskopu Hubble'a. Połączenie teleskopu z promem kosmicznym nastąpiło 340 mil nad północno-wschodnim wybrzeżem Madagaskaru. Teleskop został przytwierdzony za pomocą nowoczesnego urządzenia Flight Support System (system wspomagania lotu) na czas prac serwisowych.

Spacer w kosmosie

Załoga misji STS-125 wykona pięć spacerów w przestrzeń kosmiczną, w celu wymiany wadliwych elementów teleskopu i przywrócenia pełnej kontroli operacyjnej nad kosmicznym teleskopem Hubble'a. Pierwszy spacer astronautów w kosmos zaplanowany jest na czwartek.

Widmo wahadłowca Columbia

Pamiętając o katastrofie wahadłowca Columbia, która zdarzyła się kilka lat temu i uziemiła amerykański program lotów kosmos, inżynierowie dokładnie analizują zdjęcia zrobione podczas wtorkowej inspekcji zewnętrznej powłoki i systemu osłon termicznych wahadłowca Atlantis.

Małe uszkodzenie w powłoce?

Podczas inspekcji pracownicy zauważyli, że uszkodzony jest jeden mały obszar na przedniej części wahadłowca, w miejscu gdzie skrzydło łączy się z kadłubem statku. Usterkę uznano jednak za mało znaczącą. Inspektorzy z NASA stwierdzili, że nie zagraża ona powodzeniu misji. Misja STS-125 otrzymała więc zielone światło i wahadłowiec mógł wystartować.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl