Ten termin został nieznacznie przesunięty - według najnowszych informacji specyfikacja ma się ukazać 26 maja. Wygląda jednak na to, że informacja o przesunięciu terminu nie dotarła do wszystkich, w wyniku czego magazyn "PC Magazine" już w czwartek opublikował szczegóły nowej specyfikacji HDMI. Jak łatwo się domyślić, HDMI Licensing> nie było szczególnie zachwycone tym faktem. Publikacja szczegółów nie była autoryzowana, organizacja standaryzująca nie może też potwierdzić zaprezentowanych szczegółów - czytamy na stronie HDMI Licensing. "PC Magazin" zdążył już usunąć problematyczny artykuł. Jego kopię można jednak przeczytać w Yahoo! Tech
Jak zapowiadano jeszcze w styczniu , do najważniejszych nowości standardu zalicza się zapewnienie w specyfikacji łączności z siecią Ethernet 100 Mb/s (HDMI Internet Channel, HEC). Za jego pomocą HDMI Licensing chce dostosować się do coraz powszechniejszego wyposażania urządzeń elektroniki rozrywkowej w łączność z Internetem. Według informacji użytkownicy, którzy chcą w pełni wykorzystywać możliwości kanału Ethernet, będą potrzebowali nowego kabla, pomimo tego, że HDMI 1.4 tak jak i wcześniej korzysta ze złącza z 19 pinami. Używane w HEC pary przewodników będą jednak skręcone tak jak w typowym kablu Ethernet (skrętka), co ma je lepiej chronić przed zewnętrznymi czynnikami zakłócającymi. Kabel ma występować w dwóch wersjach: dla niskiej i wysokiej przepustowości przesyłu danych. Jako że do włączenia kanału Ethernet po stronie chipa musi zostać zmienione okablowanie, w obecnie sprzedawanych, zdolnych do obsługi sieci i dysponujących złączem HDMI urządzeniach dodanie funkcji HEC za pomocą aktualizacji firmware'u nie będzie możliwe.
Kanał zwrotny audio (Audio Return Channel, ARC) ma być przekierowywany z telewizora do odbiornika audio/wideo w celu dekodowania i wzmocnienia. Inaczej niż w przypadku HEC do ARC nie będzie potrzebny nowy kabel. Jak donoszą amerykańskie media, odkąd HDMI w wersji 1.3 został wzbogacony o model zakresu barw xvYCC, wersję 1.4 poszerzono o zakresy barw spotykane w fotografii cyfrowej.
Nowa funkcja Automatic Content Enhancement (ACE) pozwala urządzeniu odtwarzającemu sygnalizować telewizorowi, jakiego rodzaju treści są właśnie wyświetlane. W ten sposób można oznaczać transmitowanie filmów, obrazów cyfrowych i gier. ACE ma być przygotowane także do obsługi spodziewanych wkrótce funkcji takich jak wideo 3D i 4K z rozdzielczością do 4096×2160 pikseli.
Nowości nie brakuje także wśród wtyczek: z myślą o przemyśle motoryzacyjnym stworzone zostały wtyczki i gniazda nowego Automotive Connection System, które zostały dopasowane do niesprzyjających warunków i dzięki temu zapewniają większe bezpieczeństwo funkcjonowania. Specjalnie dla urządzeń przenośnych wprowadzono gniazda Micro HDMI (Type D), które mogą przesyłać wideo o rozdzielczości do 1080p. HDMI Licensing zdecydowało się zastosować tutaj standard o nazwie Mobile High-Definition Link (MHL) stworzony przez Silicon Image , firmę uczestniczącą w rozwoju specyfikacji HDMI.
Firma Silicon Image przygotowała też dwa nowe układy do HDMI 1.4: tzw. port processor SiI9387 i transmitter SiI9334. Port processor ma obsługiwać stworzoną przez Silicon Image funkcję InstaPort, która według producenta ma redukować czasy przełączeń we wszystkich wejściach HDMI telewizora; zaraz po włączeniu albo podłączeniu nowego odtwarzacza HDMI ma dochodzić do zainicjowania połączenia (tzw. handshake).
Według "PC Magazine" Silicon Image w drugim kwartale 2009 roku ma dostarczyć pierwsze próbki układów dla producentów sprzętu. Według firmy urządzenia z HDMI 1.4 mogą się pojawić na rynku w przyszłym roku.
QuistCable Premium-Pro - łamane kable HDMI
Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl