Użytkownicy Facebooka zaatakowani przez hakerów

W czwartek hakerzy zaatakowali miliony kont w serwisie społecznościowym Facebook. Przestępcy poprzez atak phishingowy próbowali wyłudzić dane i hasła do profili.

- Jesteśmy w trakcie usuwania szkód - powiedział dzień po ataku Barry Schnitt, rzecznik prasowy Facebooka. Internetowi przestępcy poprzez fałszywe strony wyłudzali hasła do kont na Facebooku. Pozyskane w ten sposób dane osobowe mogły zostać wykorzystane do rozsyłania spamu czy do popełniania innych cyberprzestępstw. Administracja serwisu zablokowała strony, które w adresie zawierały: www.151.im, www.121.im i www.123.im.

Scenariusz był prosty hakerzy wysyłali do użytkownika wiadomość z linkiem w środku Gdy właściciel konta na Facebooku klikał w link to otrzymywał informacje, że musi się zalogować ponownie. Strona wyglądała identycznie jak witryna popularnego serwisu. Niczego nieświadomy użytkownik wpisywał hasło, a hakerzy w ten sposób przechwytywali jego dane. Następnie przestępcy włamywali się na profil ofiary i wysyłali podobne wiadomości do znajomych poszkodowanego. I tak krąg ofiar powiększał się z godziny na godzinę.

To nie pierwszy taki wypadek w dziejach słynnej społeczności. Dwa tygodnie temu w serwisie Facebook miały miejsce podobne ataki. Natomiast w zeszłym roku hakerzy rozprzestrzeniali na Facebooku wirusa o nazwie Koobface, który z zaatakowanych profili wysyłał spam.

Śledź ten temat na bieżąco