SP2 nie jest jeszcze dystrybuowany przez funkcję Windows Update; Microsoft ma zamiar rozprowadzać go za pośrednictwem tego kanału "w ciągu najbliższych tygodni".
Do instalacji SP2 niezbędny jest Service Pack 1. W systemie Server SP1 jest zainstalowany fabrycznie, w Viście trzeba go jednak wcześniej doinstalować. Za pomocą SP1 Microsoft zrównał podstawę kodu Visty i Servera, dzięki czemu teraz jeden dodatek SP2 może zaktualizować oba te systemy.
SP2 zawiera wszystkie patche, które Microsoft opublikował od czasu wydania poprzedniego Service Packa ( przegląd ). Poza łatami w SP2 wbudowano także kilka rozszerzeń funkcji, między innymi Windows Search 4.0 , Windows Vista Feature Pack for Wireless (który zawiera także obsługę Bluetooth) oraz obsługę dysków Blu-ray. Zestawienie wszystkich składników można znaleźć na stronach Technetu .
Microsoft przygotował także listę programów, które po instalacji SP2 przestaną działać albo będą działać jedynie w ograniczonym zakresie. Trzeba powiedzieć, że w porównaniu z Service Packiem 2 dla Windows XP lista ta jest stosunkowo krótka.
W systemie Vista z SP2 aplikacje nie funkcjonują szybciej niż bez tego pakietu, start systemu trwa nawet trochę dłużej. Także kopiowanie plików w systemie wyposażonym w SP2 trwa dłużej niż pod XP albo Windows 7. Z drugiej strony Vista z SP2 reaguje szybciej na otwieranie menu Start, eksploratora albo narzędzi do konfigurowania systemu niż analogiczny system bez tego dodatku, zbliżając się tym samym pod względem prędkości działania do XP i Windows 7. Na nowoczesnych desktopach działanie tych systemów jest porównywalne pod względem szybkości. Z drugiej strony Vista nie nadaje się raczej dla netbooków ze względu na ilość niezbędnego do działania miejsca na dysku.
Ściągnij Windows Vista SP2 (32-bit)
Ściągnij Windows Vista SP2 (64-bit)
Windows 7 będzie droższy od Windows Vista?
Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl