Polacy częściej szukają pracy w internecie

Aż 39% internautów chciałoby się przeprowadzić w przypadku otrzymania propozycji dobrze płatnej pracy poza miejscem zamieszkania. To o 1% mniej niż przed rokiem i aż o 9% mniej niż 2 lata temu. Jednocześnie znacząco zwiększył się odsetek Polaków szukających pracy w internecie.

Praca w innym mieście? Nie, dziękuję

 

Czy otrzymując atrakcyjną ofertę pracy byłbyś gotów/byłabyś gotowa zmienić miejsce zamieszkania na inny rejon Polski?39% internautów jest skłonnych wyjechać "za chlebem" do innego miasta, gdy otrzyma atrakcyjną ofertę. Z roku na rok rośnie jednak liczba osób niechętnych do takiej przeprowadzki. Prawdopodobnie kryzys gospodarczy podtrzymał tę tendencję i wpłynął na większe przywiązanie pracowników do dotychczasowych miejsc pracy.

 

Według badania przeprowadzanego przez Gemius dla Pracuj.pl, spada liczba osób, które byłyby chętne do podjęcia pracy w innym mieście. Dwa lata temu możliwość wyjazdu brało pod uwagę 48% badanych, natomiast w marcu 2009 liczba ta była o 9% niższa i wyniosła 39%.

 

Polacy mniej chętni do zmiany pracy

 

Jak często przeglądasz oferty pracy w Internecie?Wydaje się również, że kryzys wpłynął na większe przywiązanie Polaków do ich obecnego zajęcia. W październiku 2008 niemal co czwarty pracujący, nieposzukujący pracy respondent zdecydowanie rozważyłby zmianę pracy, gdyby pojawiła się atrakcyjna oferta.

 

Sześć miesięcy później, w marcu 2009, liczba internautów zdecydowanie otwartych na nowe wyzwania zawodowe była już o 5% niższa. Wzrosła natomiast liczba respondentów, którzy wybrali odpowiedź "raczej nie" (z 14% do 19%).

 

"Większe przywiązanie do dotychczasowego miejsca pracy to naturalna reakcja na niepokojące doniesienia z rynku, takie jak wstrzymywanie produkcji przez duże zakłady czy grupowe zwolnienia " - komentuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

 

Częściej szukamy pracy w internecie

 

Czy byłbyś gotów/byłabyś gotowa rozważyć zmianę pracy, gdybyś znalazł(a) atrakcyjną dla siebie ofertę?Kolejnym symptomem zmian, zachodzących na rynku pod wpływem sytuacji gospodarczej, jest większa aktywność osób szukających pracy. Odsetek osób, które codziennie przeglądają ogłoszenia rekrutacyjne w internecie, w marcu 2009 wynosił 39% i był o 10% większy niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Więcej jest także kandydatów, którzy śledzą nowe oferty 3 i więcej razy w tygodniu.

 

Internet jest dla uczestników badania głównym źródłem informacji o nowych rekrutacjach. 57% pytanych twierdzi, że szukając zajęcia w sieci, oszczędza czas. Według internautów to także najwygodniejszy sposób poszukiwań oraz źródło najbardziej aktualnych ogłoszeń.

 

Więcej na ten temat >>