Recepta elektroniczna w polskich aptekach

Porozumienie zmierzające do uruchomienia platformy obsługującej elektroniczne recepty o kodowej nazwie RX24 zawarli przedstawiciele trzech firm iMed24, ILC oraz EuroSoft. RX24 będzie pierwszą w Polsce cyfrową platformą obsługi recept, z której będą korzystali różni producenci oprogramowania dla aptek i placówek ochrony zdrowia.

RX24 jest systemem, który zmniejszy liczbę fałszywych recept realizowanych w aptekach. Tym samym zmniejszy się obciążenie finansowe aptek i NFZ wynikające z kosztu leków związanych z takimi wyłudzeniami.

 

- Recepta elektroniczna zmniejszy z kolei liczbę pomyłek, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Uruchomienie platformy recept elektronicznych RX24 pozwoli nam stanąć w szeregu najbardziej zaawansowanych państw świata w zakresie informatyzacji służby zdrowia - uważa Andrzej Jaromin, wiceprezes zarządu iMed24 SA.

 

Na systemach wytwarzanych przez iMed24, ILC i EuroSoft pracuje ponad dwa tysiące aptek i przychodni w Polsce. Tak duża liczba podmiotów sprawia, że efekty wdrożenia platformy RX24 powinny być widoczne w skali całego kraju.

 

Ilirjan Osmanaj, dyrektor ds. strategii i rozwoju firmy ILC, dodaje, że większość aptekarzy traktuje obecnie narzędzia informatyczne jako nierozerwalną część procesu zarządzania apteką. Osmanaj podkreśla, że RX24 stanowi byt zupełnie niezależny od pojedynczej firmy informatycznej.

 

Z kolei przedstawiciel firmy EuroSoft Andrzej Dobiegała mówi, że pacjent, lekarz i farmaceuta powinni mieć dostęp do danych rejestrowanych w różnych placówkach ochrony zdrowia. Przyspieszy to obsługę pacjenta i może zapewnić lepsze efekty leczenia.

 

Więcej na ten temat >>