Bruksela opóźnia fuzję w IT wartą 7,4 mld dol.

Komisja Europejska obawia się, że przejęcie Sun Microsystems przez Oracle może zakłócić konkurencję na rynku. I wszczęła w tej sprawie postępowanie

To oznacza, że ogłoszona w kwietniu transakcja mocno się opóźni - na przejęcie Sun Microsystems zgodził się już amerykański Departament Sprawiedliwości. Ale Bruksela nie chce dać zielonego światła - dziś ogłosiła, że czas na decyzję daje sobie do 19 stycznia 2010 r.

- Komisja Europejska ma obowiązek zapewnić, że w rezultacie przejęcia klientom nie ograniczy się wyboru ani nie wzrosną ceny - napisała komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes w oficjalnym komunikacie. Ogłaszając jednocześnie wszczęcie kilkumiesięcznego postępowania, które ma odpowiedzieć na wątpliwości brukselskich urzędników. Komisja obawia się głównie o przyszłość rozwiązania MySQL Suna, na którym opiera się wiele serwisów internetowych.

Decyzja Komisji krzyżuje szyki Oracle, potentatowi na rynku baz danych i jednemu z największych producentów oprogramowania, które chciało szybko dopiąć transakcji. Ucieszy zaś konkurentów - od kwietnia m.in. HP i IBM oferują rabaty, by przeciągnąć do siebie klientów Suna.

Sun Microsystems to jeden z największych producentów serwerów oraz języka Java wykorzystywanego powszechnie m.in. na stronach internetowych i w telefonach komórkowych (szacuje się, że na świecie korzysta z tej technologii ponad miliard urządzeń). Znany jest też z systemu operacyjnego Solaris (wcześniej SunOS).