Od 2007 Muzeum Narodowe w Poznaniu zajmuje się rewitalizacją Pałacu i Galerii w Rogalinie. Jej pierwszy etap dobiegł końca w czerwcu 2009 roku. Celem jest przywrócenie pełnej świetności zarówno posiadłości rogalińskiej, jak i kolekcji sztuki znajdującej się pod opieką Muzeum oraz Fundacji im. Raczyńskich.
Obraz "Joanna d'Arc" Jana Matejki , powstały w 1886 roku, jest ważnym elementem zbiorów Galerii Rogalińskiej. Przedsięwzięcie wymaga dużych nakładów finansowych - konserwacji płótna, nowej ramy nawiązującej do oprawy znanej z przekazu fotograficznego z 1897 roku. Dotychczas ze środków przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiono krosno samonaprężające.
Założeniem projektu zainicjowanego przez serwis Allegro oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu jest zgromadzenie jak największych środków na odnowienie dzieła Matejki. Wystawimy aukcje 100 wirtualnych fragmentów obrazu . Osoby zainteresowane wsparciem akcji będą mogły kupić m.in. tę część obrazu, na którym widnieje postać Joanny d'Arc. Akcję zakończymy licytacją fragmentu obrazu z podpisem Matejki - mówi Fabian Adaszewski z Zespołu PR Allegro.
- Wierzymy, że licytacja fragmentów obrazu oraz pozostałych pamiątek będzie gratką dla kolekcjonerów - mówi Mariusz Krasowiak , kierownik projektu akcji z Zespołu Allegro. Osoby, które wylicytują fragmenty obrazu, otrzymają pamiątkowy certyfikat z podziękowaniem oraz reprodukcję obrazu.
Konserwacja obrazu "Joanna d'Arc" Jana Matejki zostanie przeprowadzona w miejscu jego ekspozycji, czyli w Galerii Rogalińskiej. Zainteresowani projektem renowacji obrazu Jana Matejki będą mogli przyglądać się zabiegom konserwatorskim zarówno na miejscu, tj. w galerii przy Pałacu w Rogalinie, jak i za pośrednictwem internetu na stronie www.allegro.pl/matejko (strona jeszcze nie jest aktywna), gdzie można będzie obejrzeć również filmowe relacje z przebiegu wybranych etapów konserwacji.
Pierwsze aukcje pojawią się na Allegro jeszcze we wrześniu. Potrwają do 11 XI 2009 - w tym dniu zakończy się licytacja fragmentu obrazu z podpisem Matejki. Do stycznia 2010 roku działać będzie strona internetowa, na której będzie można obserwować m.in. prace renowacyjne.