Dzień walki z AIDS także w sieci

1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. Jest to okazja, aby dowiedzieć się czegoś o chorobie, z powodu której umiera 3,8 tys. ludzi dziennie. Można wziąć udział w licznych imprezach i nosić czerwoną wstążkę, ale można też zdobyć wiele informacji, odwiedzając strony internetowe, a solidarność z chorymi na AIDS wyrazić na serwisach społecznościowych.

Świadomość dotycząca HIV i AIDS rośnie. Trwają prace nad coraz lepszymi lekami. Mimo to liczba ludzi na świecie zarażonych wirusem HIV wzrosła w 2008 roku, osiągając poziom 33,4 mln. W ubiegłym roku liczba nowych zarażeń wyniosła 2,7 mln, a 2 mln ludzi zmarło z powodu AIDS. Od początku epidemii wirusem HIV zaraziło się 60 mln osób, a 25 mln zmarło z powodu AIDS. Nie wszystkie statystyki są jednak złe. W ciągu ostatnich 8 lat liczba zarażeń HIV spadła o 17%.

 

Z powodu AIDS umierali ludzie w różnych krajach i o różnym statusie społecznym. Choroba jest jednak nadal najpoważniejszym problemem w Afryce subsaharyjskiej. W roku 2008 w tym regionie nastąpiło do 71% wszystkich zarażeń HIV. Ponad 14 mln dzieci w tym regionie straciło rodziców z powodu AIDS.

 

Walka z AIDS pochłania ogromne środki, ale pomimo to pomoc nie dociera do wszystkich. Sama Komisja Europejska przeznaczyła na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią ponad miliard euro na lata 2002-2010.

 

Walka z AIDS polega m.in. na prowadzeniu działań edukacyjnych. Dlatego obchodzony dzisiaj Dzień Walki z AIDS należy uznać za ważny element zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej choroby. W tym dniu mają miejsce konferencje, happeningi i innego rodzaju akcje.

 

Warto w tym dniu zajrzeć na stronę Krajowego Centrum ds. AIDS . Możemy tam znaleźć nie tylko informacje o planowanych wydarzeniach. Na stronie znajdziemy numery "zielonej linii" i telefonu zaufania. Jest też dostępna internetowa poradnia pozwalająca na zadawanie pytań za pomocą specjalnego formularza.

 

>> Czytaj także: Mobilny Informator o HIV i AIDS

Do akcji włączyły się różne media. Nie we wszystkich portalach do logo dołączono czerwoną wstążkę - symbol walki z AIDS - ale w niemal każdym większym portalu znajdziemy teksty poświęcone AIDS. Są mniej lub bardziej sensacyjne, ale wszystkie mogą uświadamiać jedno - chwilowy brak rozwagi może całkowicie odmienić i skrócić nasze życie.

 

Dzień Walki z AIDS ma charakter światowy, dlatego warto zajrzeć do serwisu poświęconego inicjatywie globalnej . Mamy tam m.in. fakty dotyczące choroby, statystyki, informacje o wydarzeniach na całym świecie.

 

Ponadto do obchodów przyłączyły się znane firmy, np. Google, Facebook, Twitter. Google pisze o dniu walki z AIDS na swoim blogu i uruchomiło specjalną stronę poświęconą wydarzeniu . Na Twitterze można zmienić kolor swoich wpisów na czerwony za pomocą taga #red. Osoby korzystające z Facebooka mogą np. dodać do znajomych organizacje walczące z AIDS.

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Dzień walki z AIDS także w sieci