Badanie bezpieczeństwa sieci Wi-Fi: Trójmiasto prowadzi

Ostatnie z serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast wyłoniło nowego lidera, a właściwie liderów, bo na wynik zapracowały wspólnie Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska, przebadał ponad 3 350 trójmiejskich sieci bezprzewodowych. Wszystkie zostały znalezione podczas jazdy samochodem, łączna długość trasy wyniosła niespełna 45 km. Jak zwykle, badanie polegało na analizowaniu dostępnych sieci Wi-Fi pod kątem ich zabezpieczeń. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione.

 

Mechanizmy szyfrowania wykorzystywane w trójmiejskich sieciach Wi-FiTrójmiasto pod względem zabezpieczeń wypadło najlepiej ze wszystkich przebadanych w tym roku miast Polski. Liczba sieci wykorzystujących algorytmy WPA i WPA2 sięgnęła 58,95%. Dla przypomnienia w Warszawie było to nieco ponad 53%, a w zajmujących trzecie miejsce Katowicach - 50%. Liczba sieci całkowicie niezabezpieczonych wyniosła w Trójmieście 15,52%, utrzymuje się więc na podobnym poziomie, co w pozostałych miastach.

 

- Przechwycenie danych to nie jedyne zagrożenie, jakie czeka na użytkowników niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych - ostrzega autor badania. - Ze względu na brak weryfikacji użytkowników, każdy może podłączyć się do sieci, także sąsiedzi. (...) Osoby trzecie spowalniają transfer przez pobieranie filmów i muzyki na nasz koszt. Do tego dochodzi odpowiedzialność za pobierane i udostępniane treści. Jeżeli są one nielegalne, to konsekwencje ponosi właściciel łącza, a nie sąsiad.

 

Pełny raport dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Trójmiasto (listopad 2009) . Osobom zainteresowanym tematem polecamy artykuły w Dzienniku Internautów dotyczące podobnych badań w Toruniu , Warszawie , Poznaniu , Lublinie , Krakowie , Katowicach oraz Łodzi .

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Badanie bezpieczeństwa sieci Wi-Fi: Trójmiasto prowadzi