ArcaBit: Ubiegły rok potwierdził przewidywania specjalistów

Poziom zagrożeń znacząco wzrósł zwłaszcza w ostatnim kwartale 2009 roku, ale w tym momencie trudno powiedzieć, czy był to sezonowy trend, czy równie aktywnie szkodniki będą się rozprzestrzeniać na początku bieżącego roku - podają specjaliści z polskiej firmy ArcaBit.

Najaktywniejsze zagrożenia 2009 rokuZa procentowo największą liczbę infekcji w ubiegłym roku był odpowiedzialny Trojan.Gamethief.Magania (11,17%), który uprzykrzał życie komputerowym graczom, wykradając loginy i hasła do popularnych sieciówek. Do ścisłej czołówki załapały się jeszcze Adware.Mywebsearch.Family (3,29%) oraz Worm.Autorun.Family (3,17%). Innym szkodnikom nie udało się w skali roku przekroczyć bariery 3%. Na uwagę zasługuje fakt, że wymienione wyżej zagrożenia w także grudniu uplasowały się na najwyższych miejscach, a ich udział procentowy w infekcjach sięgał odpowiednio 23,66%, 8,76% oraz 6,56%.

 

Najaktywniejsze zagrożenia według rodzajówJak wynika z zamieszczonego obok wykresu, wśród najbardziej rozpowszechnionych zagrożeń najczęściej atakowały:

 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że współcześnie definiowanie pojedynczych zagrożeń nie wyjaśnia infekcji do końca, ponieważ rozmaite kody często łączą w sobie kilka mniejszych, pobierają inne komponenty z sieci bądź są wzajemnie zainfekowane - tłumaczą eksperci z firmy ArcaBit .

 

>> Czytaj także: Co nam grozi w 2010 roku, czyli sprzeczne wizje firm antywirusowych

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

ArcaBit: Ubiegły rok potwierdził przewidywania specjalistów