Mobilny Firefox już jest

Już jest Firefox dla urządzeń przenośnych. Nowa wersja dostępna jest dla telefonu Nokia N900, ale to dopiero pierwszy krok przeglądarki Mozilli w zdobywaniu systemów mobilnych.

Firefox dla urządzeń przenośnych zawiera wiele funkcji znanych z przeglądarki desktopowej. Jest w nim m.in. inteligentny pasek adresu umożliwiający odnajdywanie ulubionych stron po kilku naciśnięciach klawiszy. Jest też przeglądanie w kartach, a dzięki podglądowi otwartych kart w postaci miniaturek można łatwo zidentyfikować i wybrać następną stronę do obejrzenia.

 

Możliwości mobilnego Firefoksa mogą również rozszerzać dodatki . Firefox jest pierwszą przeglądarką dla urządzeń przenośnych obsługującą takie rozszerzenia, jak AdBlock Plus, URL Fixer, TwitterBar, przewodniki czy dodatki wspomagające tłumaczenia. Obecnie istnieje ponad 40 dodatków dostępnych dla tej wersji i przybywa ich każdego dnia.

 

>>> Czytaj: Co nowego w Firefoksie 3.6

Przeglądarka potrafi identyfikować strony potencjalnie niebezpieczne. Umożliwia też korzystanie z map i informacji dostosowanych do miejsca, w którym znajduje się użytkownik (Przeglądanie uwzględniające lokalizację ).

 

Funkcja Weave Sync pozwala na synchronizację kart, historii, zakładek i haseł między komputerem stacjonarnym, laptopem i urządzeniami przenośnymi. Dzięki temu na wszystkich tych urządzeniach użytkownik ma te same synchronizowane elementy.

 

Tak jak dla komputerów stacjonarnych, Firefox dla urządzeń przenośnych dostarcza platformę dla programistów umożliwiającą tworzenie bogatych aplikacji. Programiści mogą użyć najnowszych technologii, takich jak HTML5, CSS czy JavaScript, by ulepszyć, zmodyfikować lub dostosować przeglądarkę.

 

Dodatkowe informacje na temat przeglądarki można znaleźć na blogu Mozilli . Przeglądarkę można pobrać pod adresem Firefox.com/mobile .

 

>>> Czytaj więcej o Firefoksie w DI

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Mobilny Firefox już jest