Blogi coraz mniej popularne wśród nastolatków

Wygląda na to, iż era blogów pisanych przez nastolatków przeminęła. Najnowsze badania pokazują, że młodzi ludzie coraz częściej zamiast internetowych pamiętników wybierają serwisy społecznościowe.

Badania przeprowadzone przez firmę Pew Internet pokazują, że liczba blogujących nastolatków drastycznie spada. Zaledwie 14% ankietowanych z grupy wiekowej 12-17 przyznało się do prowadzenia bloga. Jest to wynik o połowę mniejszy niż w 2006r. "Wynik jest nieco zaskakujący, ale jeśli spojrzymy na technologiczny obraz dzisiejszego świata przyczyny można go łatwo wyjaśnić" - podkreśla Aaron Smith, jeden z koordynatorów badania.

Wszystko za sprawą dynamicznie rozwijających się serwisów społecznościowych, gdzie możliwość ustawienia krótkiego statusu coraz częściej zastępuje kilkusetznakowe blogowe wpisy. Według najnowszych danych już blisko 73% amerykańskich nastolatków mających dostęp do sieci korzysta ze stron takich jak Facebook czy Twitter. Kolejnym powodem takiego stanu rzeczy, jest przyzwyczajenie do telefonów komórkowych, które nie pozwalają na długie opisy i wyrabiają w młodych ludziach nawyk używania krótkich form tekstowych.

 

Co ciekawe, zwiększyła się liczba blogerów powyżej 30 roku życia. Eksperci firmy Pew Internet mają na to odpowiedź. "Starsi ludzie coraz bardziej oswajają się z nowymi technologiami i sieciowym środowiskiem, podczas gdy młodzi odchodzą w stronę internetowych społeczności" - wyjaśnia Smith.