DNSSEC zamiast DNS - czy są powody do obaw?

Już 5 maja br. w Polsce nastąpi zmiana protokołu DNS na jego bezpieczniejsze rozszerzenie - DNSSEC. Specjaliści z AVG Technologies uspokajają: jest to zmiana na lepsze, przejściowe problemy mogą dotknąć tylko te firmy, które mają niepoprawnie skonfigurowany firewall.

- Implementacja protokołu DNSSEC w Polsce stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa sieci - zapewnia Karel Obluk, Chief Technology Officer w AVG Technologies. - Zmiana ta nie powinna negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie internetu w przypadku użytkowników domowych . Przede wszystkim dotyczy ona bowiem serwerów, zatem dostosowanie się do niej będzie wymagało wysiłku od dostawców internetu oraz firm posiadających własne serwery nazw (nameservers).

 

Protokół DNSSEC stanowi rozszerzenie systemu DNS . Wykorzystując kryptografię asymetryczną i podpisy cyfrowe , zapewnia autoryzację źródeł danych, co wydatnie zwiększa bezpieczeństwo sieci.

 

>> Czytaj także: Jak to działa? Czyli więcej o systemie DNS

- Podnoszone przez niektórych problemy związane z wadliwym funkcjonowaniem zapór sieciowych również dotyczyć będą jedynie tych firm, w których nieprawidłowo skonfigurowano firewall. Zapory stosowane przez użytkowników domowych powinny działać bez zakłóceń - tłumaczy Karel Obluk.

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

DNSSEC zamiast DNS - czy są powody do obaw?

 

Warto przeczytać też: