Miliony złotych uratowane dzięki zastrzeżonym dokumentom

W I kwartale 2010 roku udaremniono ponad 2,1 tys. prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości - wynika z "Raportu o dokumentach infoDOK" przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Łącznie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (DZ), z którego korzystają banki, zgromadzono już 870 tys. informacji o skradzionych lub zagubionych dokumentach.

Łączna kwota udaremnionych w tym kwartale transakcji to ponad 100,5 miliona złotych (!). W tym samym okresie ubiegłego roku oszuści próbowali wyłudzić "zaledwie" 76 milionów.

 

Skalę problemu obrazują liczby pochodzące z baz Związku Banków Polskich, BIK oraz Komendy Głównej Policji. Przykładowo w województwie małopolskim średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń wynosi 50,7 tys. zł (to najwyższy poziom w kraju), w mazowieckim jest to 49,7 tys. zł, w wielkopolskim 41,1 tys. zł, warmińsko-mazurskim 40,5 tys. zł, a w województwie pomorskim 39,9 tys. zł. Najmniej chciwi byli przestępcy w województwie kujawsko-pomorskim (15,4 tys. zł).

 

Ogromne wrażenie robi przypadek zanotowany w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie w marcu 2009 r. chciano na cudze nazwisko wyłudzić kredyt w wysokości 3.120.000 franków szwajcarskich (przy ówczesnym kursie to niemal 9,3 miliona złotych). W I kwartale bieżącego roku najwyższą zanotowaną kwotą była próba podjęta w województwie mazowieckim, w wysokości 4,2 milionów złotych.

 

Szczegóły można znaleźć w raporcie dostępnym na stronie dokumentyzastrzezone.pl .

 

>>> Czytaj: Internetowy pożyczkobiorca nie może być anonimowy

Liczba dokumentów zgromadzonych w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ systematycznie wzrasta. Co kwartał zgłaszanych jest nawet 20 tys. utraconych dokumentów.

 

Wspomniany system działa na podstawie umownej. Pozwala zidentyfikować skradzione lub zgubione dowody osobiste, paszporty, karty pobytu, prawa jazdy, książeczki wojskowe, karty płatnicze i in. System zapewnia szybki dostęp do danych przez stronę WWW. Aktualizacje są częste, co zwiększa jego skuteczność.

 

Zastrzeżenie dokumentu pozwala na natychmiastowe zatrzymanie oszustów na gorącym uczynku, co zmniejsza ryzyko funkcjonowania całego obrotu gospodarczego. Poza bankami z dostępu do Systemu DZ korzystają także firmy telekomunikacyjne oraz inne podmioty. Skradziony dokument może być wykorzystany nie tylko do wyłudzenia kredytu, ale także zakupu telefonu lub kradzieży wypożyczanych przedmiotów.

 

>>> Czytaj: BIK online w Meritum Banku

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Miliony złotych uratowane dzięki zastrzeżonym dokumentom

 

Warto przeczytać też: