Internauci demaskują dzikie wysypiska

Walka z nielegalnymi wysypiskami śmieci w Polsce to cel najnowszej inicjatywy naukowców z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Stworzyli oni serwis Posprzatajmy.pl, w którym każdy może zamieścić zdjęcia nielegalnie wyrzucanych odpadów i śmieci oraz podać ich lokalizację.

Wchodząc na stronę posprzątajmy.pl , każdy internauta może zamieścić zdjęcie dzikiego śmietniska i przyporządkować je do odpowiedniego punktu na mapie, opisując miejsce, gdzie się znajduje. W ten sposób tworzona jest aktualna baza z nielegalnymi wysypiskami.

 

Posprzatajmy.pl - strona główna - Serwis dopiero się rozwija, a już dzięki użytkownikom udało się zlokalizować kilkadziesiąt nielegalnych wysypisk. Będziemy informować samorządy, gdzie znajdują się dzikie śmietniska i motywować je do zajęcia się tym wielkim i śmierdzącym problemem. Im więcej osób skorzysta z portalu, tym więcej nielegalnych wysypisk uda się zdemaskować i usunąć - zachęca do udziału w akcji Mateusz Tułecki z Katedry Reklamy, Grafiki Komputerowej i Nowych Mediów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, pomysłodawca serwisu.

 

Na portalu można również założyć własny profil z funkcją dodawania komentarzy. Każdy z użytkowników będzie mógł też gromadzić punkty, wymieniane później na nagrody.

 

Twórcy serwisu zapowiadają, że będą go systematycznie rozwijać i wprowadzać nowe funkcjonalności. W planach jest np. ranking łowców wysypisk i ranking samorządów terytorialnych, które mają największe osiągnięcia w walce z dzikimi śmietniskami. Ponadto planowane jest stworzenie wersji mobilnej portalu, która pozwoli w łatwy sposób dodawać zdjęcia i lokalizacje wysypisk przy użyciu telefonów komórkowych.

 

- Bardzo dużo podróżuję, niekoniecznie w miejsca najczęściej odwiedzane przez turystów. Nielegalne wysypiska to prawdziwa plaga. Musimy coś z tym zrobić - przekonuje Mateusz Tułecki.

 

posprzątajmy.pl

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Internauci demaskują dzikie wysypiska

 

Warto przeczytać też: