Mundial najlepszą przynętą spamerów

Zakończenie rozgrywek Mistrzostw Świata 2010 w RPA skłania do wielu podsumowań, nie tylko sportowych. Podczas miesięcznych zmagań drużyn piłkarskich specjaliści z firmy Symantec zaobserwowali znaczący wzrost ilości spamu związanego z tym wydarzeniem.

W przeszłości internauci byli świadkami zwiększonej aktywności cyberprzestępców przy każdym większym wydarzeniu sportowym, np. podczas olimpiady w Pekinie liczba ataków phishingowych wzrosła aż o 66 proc. Tegoroczny Mundial również przyciągnął uwagę ponad miliarda ludzi na całym świecie oraz tych, którzy to zainteresowanie postanowili wykorzystać.

 

>> Czytaj także: Nigeryjskie oszustwa: Cyberprzestępcy wykorzystują mundial jako przynętę

W porównaniu do Mistrzostw Świata w 2006 roku liczba niechcianych wiadomości zwiększyła się dziewięciokrotnie . Zamieszczona niżej lista tematów e-maili związanych z Mistrzostwami Świata pokazuje, że cyberprzestępcy cały czas trzymają rękę na pulsie i wykorzystują bieżące doniesienia prasowe, aby zmylić użytkownika i przekonać do otwarcia wiadomości. W sieci krążyły e-maile o następujących tematach:

 

  1. FIFA World Cup South Africa. bad news
  2. World Cup: Uruguay Beats South Korea 2-1
  3. Germany beats England 4-1 in World Cup
  4. ONGOING FIFA WORLD CUP LOTTERY SOUTH AFRICA 2010.
  5. World Cup: Germany Defeats England 4-1
  6. SOUTH AFRICAN WORLD CUP 2010.
  7. World Cup: Argentina Beats Mexico 3-1
  8. Ghana beat US, reach first World Cup quarter-final

Specjaliści firmy Symantec zaobserwowali także wzrost liczby stron phishingowych związanych z grami online oraz zakładami i ofertami odnoszącymi się do Mistrzostw Świata. W przesyłanych wiadomościach najczęściej informowano o specjalnej ofercie czy promocyjnej cenie zakupu gry komputerowej FIFA World Cup 2010.

 

>> Czytaj także: Europa spamuje bardziej niż Azja

Bardziej szczegółowe dane można znaleźć w raporcie firmy Symantec . Wynika z niego m.in., że w rankingu najmocniej spamujących krajów Polska już drugi miesiąc z rzędu zajmuje 9 miejsce (3% udziału w globalnym spamie), a więc wyższe niż w podobnym rankingu przygotowanym przez firmę Sophos . Na pierwszym miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone (20%), do ścisłej czołówki załapały się jeszcze Indie i Holandia (po 6%).

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Mundial najlepszą przynętą spamerów

 

Warto przeczytać też: