Według ostatnich danych, opublikowanych przez resort finansów, dług publiczny Polski pod koniec maja sięgnął 678,6 miliarda złotych. W ciągu miesiąca urósł o kolejne 2 procenty. To oznacza, że na każdego Polaka, bez względu na wiek, przypada prawie 17,8 tysiąca złotych zobowiązań.
Dług Polski przekracza 50 procent PKB , czyli nasze zobowiązania warte są mniej więcej połowę tego, co przez rok produkuje cała gospodarka. Choć z drugiej strony, w skali Europy plasujemy się pod tym względem w środku stawki.
Dług publiczny w krajach UE Krajami, które w Europie żyją w największym stopniu na kredyt są - według opublikowanego w kwietniu raportu Eurostatu - Włochy, Grecja i Belgia. W dwóch pierwszych przypadkach ogrom długu przekracza wartość rocznej produkcji całej gospodarki. Belgom do poziomu 100 procent brakuje zaś bardzo niewiele.
Najbardziej gospodarne okazują się z kolei władze Estonii. Ten niewielki, nadbałtycki kraj zadłużony jest zaledwie na kwotę stanowiącą 7 procent PKB . Polska zadłużona jest siedmiokrotnie bardziej. Włochy i Grecja - aż szesnastokrotnie.
Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:
Długi Polski warte są już tyle, ile koncern Google
Warto przeczytać też: