Czy płatności NFC są bezpieczne?

Głównym kierunkiem rozwoju jest wykorzystanie NFC jako platformy obsługującej płatności bezgotówkowe: m-portfel, m-bilety itp. Według ABI Research ogół dokonywanych płatności mobilnych osiągnie w 2015 roku wartość 119 mld USD - około 8 % wszystkich transakcji w sektorze e-commerce.

Główną zaletą systemów transakcyjnych NFC jest łatwość w użyciu i nieporównywalna wygoda. Płatność telefonem komórkowym wyposażonym w aplikację oraz chip NFC wymaga jedynie zbliżenia telefonu do czytnika. Wdrożenie takiego rozwiązania pozwala na znaczną oszczędność czasu w porównaniu do rozliczeń gotówką czy standardową kartą płatniczą. Umownie przyjętym limitem dla płatności niewymagających dodatkowych formalności jest kwota 50 złotych . Wyższe płatności zabezpiecza konieczność wprowadzenia PIN-u.

 

>> Czytaj też:  PKO i BZ WBK łączą kartę z komórką

W związku z rosnącą popularnością systemów NFC pojawia się wiele pytań i wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa dokonywanych transakcji . Wiadomo, że NFC korzysta z fal radiowych , co potencjalnie grozi przechwyceniem danych przez osoby trzecie.

 

W rzeczywistości systemy płatności NFC zapewniają równie wysoki poziom bezpieczeństwa, co systemy oparte o tradycyjne karty płatnicze . Telefon udostępnia jedynie interfejs użytkownika, wszelkie transakcje zabezpieczone są na poziomie serwerowym , a za komunikację odpowiada tzn. Secure Element (SE) - procesor identyczny z wykorzystywanymi w tradycyjnych kartach płatniczych.

 

Działanie NFC Chip przeprowadza złożone działania kryptograficzne, których zadaniem jest bezpieczne uwierzytelnienie użytkownika podczas dokonywania transakcji bankowych. Obecnie SE występuje w 4 formach:

 

  • wbudowany w telefon,
  • umieszczony na karcie SIM,
  • w zewnętrznej karcie pamięci SD,
  • umieszczony na naklejce lub w przypadku iPhone'a na przystawce NFC.

W porównaniu ze "zwykłą" kartą płatniczą zastosowanie telefonów komórkowych pozwala na wykorzystanie bezpieczeństwa gwarantowanego przez SE innym, nie tylko płatniczym, rozwiązaniom (takim jak m-bilet, m-kupon itd.).

 

Aplikacje do płatności NFC mogą być dodatkowo wspierane przez rozwiązania z zakresu Mobile Device Management umożliwiające m.in. zdalną aktualizację oprogramowania, zablokowanie telefonu czy czyszczenie danych w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu.

 

>> Czytaj też:  SkyCash - natychmiastowe płatności przez telefon komórkowy

Dzięki rozbudowie aplikacji nasz telefon może stać się jednocześnie komunikacyjną kartą miejską, mobilną kartą kibica czy biletem wstępu na rozmaite imprezy masowe.

 

Standard NFC działa w promieniu 20 centymetrów. Już w 2007 r. w Polsce przeprowadzono pierwsze płatności przy wykorzystaniu NFC i telefonu komórkowego.

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Czy płatności NFC są bezpieczne?

 

Warto przeczytać też: