IT na warcie budżetu wiejskiej gminy

Elektroniczny system monitorowania budżetu stać będzie na straży pieniędzy, którymi gospodaruje Warta Bolesławiecka. Narzędzie informatyczne w tamtejszym Urzędzie Gminy wdrożyła firma MIS SA, a sfinansowała Unia Europejska.

Urząd Gminy w Warcie Bolesławieckiej zdecydował się na elektroniczny system monitorowania budżetu , by lepiej planować i kontrolować wydatki publiczne. Cechą charakterystyczną budżetu jest jego zmienność, dlatego niezwykle przydatne jest to, że narzędzie informatyczne będzie na bieżąco weryfikować stan zaangażowania wydatków - mówi Małgorzata Kwiatkowska , sekretarz gminy. - Co ważne, system informuje o wykorzystaniu pieniędzy na konkretne zadania nie tylko pracowników działów księgowości. Dostęp do tych danych mają także pracownicy merytoryczni. Dzięki temu są oni w stanie planować działania na miarę rzeczywistych możliwości finansowych - dodaje.

 

>> Czytaj też:  Budżet domowy układaj racjonalnie

System jest w stanie monitorować także budżety jednostek podległych gminie: przedszkoli czy szkół. W Warcie Bolesławieckiej, niewielkiej gminie skupiającej 10 wsi, zacznie działać pełną parą od nowego roku budżetowego. Do tego czasu urzędnicy będą testować oprogramowanie tak, by nowy budżet zadaniowy był od razu sprawnie planowany i kontrolowany za pomocą narzędzia IT . Urzędnik wyposażony w taki system skutecznie stoi na straży publicznych pieniędzy, a działalność Urzędu jest bardziej przejrzysta i zaplanowana - przekonuje Marcel Kasprzak , prezes MIS SA.

 

Narzędzie wdrożone w Urzędzie Gminy w Warcie Bolesławieckiej to nie pierwsze rozwiązanie informatyczne w tym samorządzie. MIS SA wprowadziła tam także elektroniczny obieg dokumentów, zintegrowany z platformą ePUAP, oraz systemy do zarządzania nieobecnościami i oceny pracowniczej. Choć jesteśmy niewielką gminą wiejską, nie boimy się informatyzacji - mówi Małgorzata Kwiatkowska .

 

>> Czytaj też:  SZOK ma przełamać bariery w rozwoju małych i średnich firm

Sekretarz gminy podkreśla, że w Warcie na co dzień korzysta się z elektronicznego obiegu dokumentów: Dzięki temu w systemie widać, na jakim etapie jest rozpatrywana sprawa, dokument zawsze ma wersję aktualną, możemy także od razu sprawdzić, kto go opracował. Narzędzi IT używamy na co dzień, dlatego że przez wiele miesięcy uczyliśmy się ich obsługi. Uważam, że nie sztuką jest system kupić. Sztuka polega na odkryciu wszystkich jego możliwości. Nam się udaje.

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

IT na warcie budżetu wiejskiej gminy

 

Warto przeczytać też: