Wzrasta popularność cloud computingu

Rozwiązania bazujące na technologii cloud computing cieszą się coraz większą popularnością. Z globalnego badania przeprowadzonego przez firmę Mimecast wynika, że ponad 51% przedsiębiorstw używa przetwarzania danych w chmurze, a 66% zastanawia się nad wykorzystaniem tej technologii.

Wbrew wcześniejszym obawom jakoby rozwój cloud computing miał negatywnie odbić się na sytuacji firm produkujących serwery , sprzedaż tych urządzeń nie spada. Specjaliści z International Data Corporation (IDC) prognozują, że w 2010 roku firmy przeznaczą na zakup serwerów wykorzystywanych do cloud computingu ok. 718 mld dolarów , co oznacza wzrost o 136 mld w stosunku do 2009 roku.

 

>> Czytaj też:  HP i Microsoft spopularyzują cloud computing?

Warunkiem rozwoju i wzrostu popularności cloud computingu jest powstawanie centrów obliczeniowych wyposażonych w coraz to potężniejsze serwery. Każde rozwiązanie typu cloud computing musi posiadać zaplecze w postaci data center. Dlatego też wzrost zainteresowania technologiami przetwarzania w chmurze musi pozytywnie odbić się na wynikach sprzedaży serwerów - uważa Stanisław Rejowski , Dyrektor Działu Produkcji Serwerów Actina Solar w firmie ACTION S.A.

 

Z przeprowadzonych przez IDC badań wynika, że firmy, które już zdecydują się na inwestycję w cloud computing, preferują raczej tworzenie prywatnych chmur obliczeniowych lub lokowanie chmury u lokalnego dostawcy, aniżeli korzystanie z analogicznych rozwiązań o charakterze publicznym.

 

Mimo iż cloud computing zaczyna wypierać coraz więcej tradycyjnych rozwiązań informatycznych, to stosunek wielu firm do niego nadal pozostaje ambiwalentny. Jak wynika z badania Mimecast Cloud Adoption Survey, 74% ankietowanych zadeklarowało, że inwestycja w cloud computing pozwoliła im na bardziej wydajne wykorzystanie posiadanych zasobów , 73% udało się obniżyć koszty infrastruktury, a 72% zauważyło wzrost satysfakcji użytkowników.

 

Wielu respondentów wskazywało jednak na zagrożenia bezpieczeństwa danych wiążące się z przechowywaniem ich w chmurze (62%), a 54% poddało w wątpliwość potencjalne zyski z wdrożenia rozwiązań bazujących na cloud computingu.

 

>> Czytaj też:  Google chce drukować prosto z "chmury"

- Polscy użytkownicy nadal z ograniczonym zaufaniem podchodzą do technologii cloud computing - dość niechętnie godzą się z myślą, że ich cenne dane przechowywane będą z dala od nich. Z naszych szacunków wynika, iż obecnie nie więcej niż 5% polskich firm korzysta z usług przetwarzania w chmurze - mówi Stanisław Rejowski . - Na polskim rynku nadal nie ma dostawcy, który by przedstawił atrakcyjną ofertę usług bazujących na cloud computing - dodaje.

 

Według specjalistów z Mimecast wśród najpopularniejszych usług cloud computing stosowanych w firmach znajdują się poczta elektroniczna , rozwiązania bezpieczeństwa oraz rozwiązania umożliwiające przechowywanie danych.

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Wzrasta popularność cloud computingu

 

Warto przeczytać też: