Niebezpieczna dla dzieci technika "Code 9" powraca na portale społecznościowe

Laboratorium PandaLabs wykryło ponowną aktywność techniki "Code 9", która jest wskazówką dla dzieci i nastolatków, jak uniemożliwić rodzicom sprawdzenie ich aktywności na portalach społecznościowych. Takie techniki stwarzają zagrożenie dla najmłodszych, ponieważ są często wykorzystywane przez przestępców.

Kilka lat temu odkryto, że dzieci i nastolatki dostają e-maile opisujące technikę o nazwie "Code 9", która umożliwia maskowanie rozmów na czatach i przez komunikatory , tak by nie mogli przeczytać ich rodzice. Obecnie PandaLabs wykryło ponowny wzrost popularności tej techniki, rozpowszechnianej tym razem za pośrednictwem portali społecznościowych.

 

>> Czytaj też:  Dziecko w sieci - jak uniknąć czyhających zagrożeń?

Według badania "Dzieci w sieci", przeprowadzonego w Hiszpanii przez Panda Security w czerwcu tego roku, aż jeden na trzech nastolatków nawiązał kontakt z nieznajomymi przez sieci społecznościowe. Przestępcy wiedzą, że bardzo łatwo nawiązać kontakt przez sieci społecznościowe, więc wykorzystują te portale do kontaktów z dziećmi - ostrzega Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

 

- Co ciekawe, kiedy odwiedza się profile i strony stworzone w celu rozpowszechniania "Code 9" i przegląda listy obserwujących i znajomych, jest wśród nich bardzo niewiele młodzieży, a dużo dorosłych. To daje pewne pojęcie o tym, jakiego rodzaju ludzie są zainteresowani popularyzowaniem tej techniki - dodaje Corrons .

 

Przykład techniki Code 9 Działanie "Code 9" jest bardzo proste: aby ukryć rozmowy na czatach lub przez komunikatory, wystarczy napisać liczbę "9" za każdym razem, gdy rodzice lub opiekunowie są w pobliżu, tak aby druga osoba mogła szybko zmienić temat lub usunąć wszelkie wymieniane informacje.

 

>> Czytaj też:  Czy Twoje dziecko jest bezpieczne w sieci?

W okresie wakacji wiele dzieci i nastolatków spędza przed komputerem więcej czasu niż zwykle. To dobry moment, by upewnić się, że nasze dzieci korzystają z internetu bezpiecznie i odpowiedzialnie. Zawsze twierdzimy, że najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, są dobre relacje między rodzicami i dziećmi oparte na zaufaniu, tak by nie było potrzeby ciągłego kontrolowania dzieci w celu sprawdzenia, jak korzystają z portali społecznościowych i podobnych serwisów - mówi Corrons.

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Niebezpieczna dla dzieci technika "Code 9" powraca na portale społecznościowe

 

Warto przeczytać też: