Porad szukamy w serwisach specjalistycznych i na forach

Ponad połowa ankietowanych przyznała, że szuka porad zdrowotnych w internecie, a 43,56% stwierdziło, że w sieci szuka wskazówek dotyczących zakupów. Najmniej internautów, bo tylko 15,84% radzi się innych użytkowników sieci w sprawach uczuciowych - wynika z najnowszego badania portalu JakKupować.pl

Pośród dziedzin, na temat których szukamy internetowych porad, znalazły się także komputery (32,67%), sprawy związane z wychowaniem dzieci (29,7%), motoryzacja (28,71%) oraz uroda (26,73%). 30,69% ankietowanych odpowiedziało, że szuka także porad internetowych związanych z innymi dziedzinami życia.

 

Które tematy najbardziej nas interesują? Wyniki innych badań pokrywają się z wynikami ankiety przeprowadzonej przez JakKupować.pl. Rok temu firma Gemius zapytała polskich internautów, porad na jaki temat szukają w sieci - co trzeci ankietowany przyznał, że interesują go strony poświęcone zdrowiu.

 

>> Czytaj też:  Czy Twoje dziecko jest bezpieczne w sieci?

Jak często korzystamy z porad? Jak wynika z badania, internet jest bardzo popularnym źródłem wymiany informacji na temat wszystkich aspektów życia. 40,59% respondentów stwierdziło, że z internetowych porad korzysta często , a prawie co trzeci ankietowany przyznał, że bardzo często radzi się innych internautów. Tylko 4,95% nie korzysta z porad w sieci.

 

Jakie są największe zalety porad? Zapytani o zalety internetowych porad, badani wskazali w pierwszej kolejności na możliwość uzyskania wielu odpowiedzi (28,71%). Niewiele mniej, bo 26,73% biorących udział w badaniu doceniło wygodę korzystania z sieci - nie trzeba wychodzić z domu, by otrzymać poradę. Z kolei dla prawie 19% ankietowanych największą zaletą korzystania z porad internetowych jest możliwość dotarcia do osób mających podobne doświadczenia, a dla 14,85% ważne jest to, że uzyskuje się je za darmo. Co ciekawe, jedynie 10,89% badanych internautów wskazało na anonimowość jako cechę mającą największe znaczenie przy korzystaniu z porad w sieci.

 

Jakie są największe wady porad? Polscy internauci dostrzegają również wady korzystania z internetowych porad. Prawie 30% ankietowanych uskarżało się, że nie zawsze otrzymuje wartościowe odpowiedzi, a 25,74% stwierdziło, że największą wadą jest to, że otrzymane odpowiedzi mogą się znacząco różnić. Badani wskazali także na brak możliwości sprawdzenia rzetelności porady (21,78%) i trudność z zidentyfikowaniem osób, które udzielają odpowiedzi na nasze pytania (14,85%). Jedynie 7,92% respondentów jako wadę wymieniło brak określonego czasu na udzielenie odpowiedzi.

 

>> Czytaj też:  Jak chronić swoją prywatność w portalach społecznościowych

Gdzie szukamy porad? Ważnym wnioskiem płynącym z ankiety są odpowiedzi badanych na pytanie, do jakich źródeł sięgają szukając porad w sieci. Według wyników badania za najbardziej wiarygodne uchodzą portale specjalistyczne . Porad w takich serwisach szuka prawie 58% ankietowanych. Za równie przydatne według badania uchodzą fora i portale z recenzjami (55,44%). Na kolejnych pozycjach wskazano: strony producentów (29,7%) oraz blogi (28,71%).

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Porad szukamy w serwisach specjalistycznych i na forach

 

Warto przeczytać też: