Dotychczas obowiązujące przepisy zakładały, że uproszczenia, umożliwiające wydawanie zezwoleń bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, będą obowiązywać jedynie do 31 grudnia 2010 r.
W opinii KIG celowe jest również proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zastąpienie generalnej klauzuli wskazującej na państwa sąsiadujące oraz te, z którymi zawarte zostały umowy "migracyjne", na enumeratywne wymienienie krajów, których uproszczenia dotyczą w aktualnym stanie prawnym. Wprowadzenie powyższej zmiany umożliwi przeprowadzenie każdorazowej analizy rynku pracy pod kontem istnienia potrzeby wprowadzenia uproszczeń w stosunku do obywateli kolejnych państw.
Krajowa Izba Gospodarcza popiera działania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zmierzające do uproszczenia zasad zatrudniania cudzoziemców z państw sąsiadujących lub państw, z którymi Rzeczpospolita Polska współpracuje w zakresie migracji zarobkowych w ramach partnerstwa na rzecz mobilności, ustanowionego między tym państwem a Unią Europejską .
Jednocześnie KIG przypomina, że na skutek migracji zarobkowej Polaków do krajów Unii Europejskiej w niektórych branżach (m.in. budowlanej) odczuwalny jest brak wykwalifikowanej kadry.
Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:
Polski rynek pracy potrzebuje cudzoziemców uważa KIG
Warto przeczytać też: