Kościół katolicki okradziony przez cyberprzestępców

Zorganizowana szajka cyberprzestępców zdołała wyprowadzić z katolickiej diecezji Des Moines w amerykańskim stanie Iowa 600 tysięcy dolarów, a wszystko to pod przykrywką odszkodowań dla ofiar pedofilii.

Cyberprzestępcy zdołali wykraść dane potrzebne do przeprowadzania operacji bankowych w imieniu kierownictwa diecezji. Następnie w dniach 13-16 sierpnia 2010 dokonali transferu 600 tysięcy dolarów na różne konta bankowe zlokalizowane w bankach na Ukrainie . O fakcie oszustwa księża powiadomieni zostali 17 sierpnia przez lokalną instytucję bankową - Bankers Trust of Des Moines. Z pomocą FBI oraz policji udało się odzyskać 180 tysięcy dolarów. W tym celu służby policyjne musiały zabrać i przebadać kilkanaście komputerów. O sprawie powiadomiono również Departament Skarbu USA.

 

>> Czytaj też:  Pomoc techniczna Della udostępniła zdjęcia klientki w negliżu

Zdaniem stróżów prawa operacja była dziełem wysoce wyspecjalizowanej szajki przestępców z zagranicy. Cyberprzestępcy działali pod fikcyjną nazwą Impeccable Group, rzekomo będącą międzynarodową instytucją finansową z siedzibą w Nowym Jorku. W operacji uczestniczyło kilkanaście niczego nieświadomych osób, posłusznie wykonujących prace, jakie zlecili im cyberprzestępcy.

 

Nie wiadomo jeszcze, ilu takich pośredników brało ogółem udział w przekręcie. Przestępcy próbowali za wszelką cenę zachować czyste ręce, zlecając brudną robotę zwykłym ludziom szukającym pracy przez internet. To częsta taktyka stosowana przez tego typu oszustów. Im więcej ogniw w takim łańcuchu, tym trudniej jest ustalić prawdziwego winowajcę - komentuje Łukasz Nowatkowski z G Data Software.

 

Jedną z takich osób był Daniel Huggins z Newnan w stanie Georgia. Gang zrekrutował Hugginsa przez serwis Monster.com, po czym przelał na jego konto 30 tysięcy dolarów w dwóch transzach , które ten miał następnie przelać na konto bankowe na Ukrainie. Huggins przesyłał pieniądze za pomocą pośredników Western Union oraz Moneygram.

 

Biskup Richard Pates Już po pierwszym transferze pieniędzy Huggins miał wątpliwości co do źródła pochodzenia pieniędzy. Dziwne było, że środki płyną właśnie z kościoła katolickiego. Kiedy poruszył tę kwestię w rozmowie ze swoimi mocodawcami, ci mieli już gotową odpowiedź: pieniądze miały być przeznaczone na odszkodowania w procesach sądowych dla osób poszkodowanych w aferach, które wstrząsały kościołem w kilku ostatnich latach.

 

>> Czytaj też:  Kim są rosyjscy cyberprzestępcy?

Bank Hugginsa szybko zauważył, że pieniądze pochodzą z podejrzanego źródła i zamroził transfer ostatnich 10 tysięcy dolarów. Huggins twierdzi, iż ciężko będzie mu oddać 800 dolarów z zarobionych pieniędzy. Zdążyłem już zapłacić za obciążenie karty kredytowej. Jestem wściekły na całą tę sytuację - tłumaczy Huggins .

 

Co na to biskup diecezji Des Moines, Richard Pates? Na całe szczęście jesteśmy ubezpieczeni na taką okoliczność i stracone środki prawdopodobnie wkrótce do nas wrócą - podkreśla Richard Pates .

 

Więcej na ten temat w oryginalnym artykule:

 

Kościół katolicki okradziony przez cyberprzestępców

 

Warto przeczytać też: