Facebook w Australii - dozwolony od lat osiemnastu?

Myśląc o krajach, w których władze państwowe stosują szeroko pojętą cenzurę oscylujemy raczej wokół Chin, Korei Płn., Iranu i Białorusi o chęć ograniczania wolności nie podejrzewając, na przykład, Australii.

Jak się jednak okazuje, na tak zwanych antypodach na poważnie myśli się o podniesieniu bariery wieku minimalnego dla użytkowników Facebooka. "Podniesieniu", ponieważ w Australii już teraz aby założyć w serwisie konto należy potwierdzić, że ma się przynajmniej 13 lat. Inna sprawa, że nie ma żadnego sposobu aby sprawdzić, czy nowy użytkownik nie oszukał.

AFP podaje, że sprawa nie jest marginalna. Już połowa mieszkańców Australii posiada konto na Facebooku. W tym także rodzice niezadowoleni z zachowania swoich pociech w sieci. Twierdzą, że wyczyny młodych użytkowników mogą mieć katastrofalny wpływ na ich przyszłość.

Zaalarmowani ustawodawcy rozpatrują ponoć kilka wariantów działania, łącznie z ograniczeniem możliwości zakładania kont przez młodych użytkowników przed osiągnięciem przez nich pełnoletniości. W grę wchodzi także prawne usankcjonowanie udostępnienia rodzicom kont ich dzieci.

Prokurator generalny Robert McClelland powiedział AFP:

Z całą pewnością możemy wpłynąć na każdy australijski podmiot, określając minimalny wiek na poziomie 18 lat.

Co na to Facebook?

Więcej o: