Po co nauka języków obcych? Komórka przetłumaczy i wypowie za ciebie wszystko.

Teraz rozumie po polsku.

Aplikacja Tłumacz Google (Google Translate) dla systemu Android tłumaczy nie tylko tekst pisany (np. SMSy) - od stycznia potrafiła także tłumaczyć tekst mówiony oraz czytać przetłumaczone wypowiedzi.

Tak to działa:

 

Początkowo program mógł tłumaczyć mowę tylko z angielskiego na hiszpański i odwrotnie, lecz ostatnio dostał aktualizację z nowymi jezykami. Teraz można dogadać się z nim także po czesku, duńsku, francusku, niemiecku, włosku, japońsku, koreańsku, polsku, rosyjsku, turecku oraz w standardowym języku mandaryńskim i brazylijskim portugalskim.

Niestety funkcja nie działa na każdym telefonie - na będącym pod ręką HTC Hero nie pojawiała się ikonka mikrofonu. Powodem jest wersja systemu Android - aplikacja działa poprawnie na edycjach od 2.2 wzwyż.

Technologia jest nadal w fazie alfa, jednak już teraz pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych z osobą obcojęzyczną, choć na pewno hałasy w tle albo specyficzne akcenty rozmówców mogą utrudniać tłumaczenie.

Odwoływanie się do science fiction to już stały motyw w tekstach na tym serwisie. Tu także nie sposób uniknąć skojarzenia z automatycznymi tłumacami, które pozwalają porozumieć się z każdym? Czy taka jest przyszłość?

[ Google Mobile Blog ]

dane dostarcza:

embed
Więcej o: