Windows Phone 8: kto, kiedy i kilka liczb

Już wiemy, jak wyglądać będzie Windows Phone 8. Czas pomyśleć o tym, na jakich urządzeniach się pojawi, kiedy i jak wyglądać będą aktualizacje.

Czterej producenci stworzą smartfony z Windows Phone 8. Będzie to główny partner Microsoftu - Nokia, a także Samsung, Huawei oraz HTC. Wewnątrz nich znajdą się wielordzeniowe procesory Qualcomma. Premiera nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu odbędzie się jesienią tego roku.

Co więcej w sklepie z aplikacjami Marketplace dostępnych jest już 100 tysięcy programów.

To jednak nie wszystko. Microsoft postanowił przypomnieć, jak niewygodna i skomplikowana bywa aktualizacja w przypadku niektórych systemów i przedstawił własne rozwiązanie.

Obecnie smartfony z Windows Phone aktualizowane są tradycyjnie - niezbędne jest podłączenie urządzenia kablem do komputera. Windows Phone 8 ma to zmienić, a aktualizacje odbywać się będą "over the air". Oznacza to, że Microsoft przygotuje aktualizację, a użytkownik dostanie o niej powiadomienie na telefonie i będzie mógł ją pobrać przez WiFi (możliwe, że w wersji bardziej ekstremalnej także przez 3G). Microsoft zobowiązał się także, że każdy smartfon z WP8 aktualizowany będzie przynajmniej przez 18 miesięcy. To świetna wiadomość.

Przynajmniej dla wszystkich tych, którzy kupią smartfony jesienią. Obecnych posiadaczy Windows Phone 7.5 czeka jeszcze jedna aktualizacja systemu - do wersji 7.8. Aktualizacji do WP8 nie będzie. Wersja 7.8 uwzględniać ma z "ósemki" jedynie nowy ekran startowy. Zawsze to coś, ale niedosyt pozostaje.

Więcej o: