Ponad 20 "tabletów Intela" czeka tylko na Windows 8

W trakcie trwającej w San Francisco konferencji Intel@Research Chris Walker z Intela przyznał, że gotowych jest już ponad 20 modeli tabletów opartych na procesorze Intel Atom. Urządzenia czekają teraz już tylko na premierę systemu Windows 8.

Walker nie zdradził którzy konkretnie producenci będą wprowadzali na rynek tablety zbudowane na układach Intela. Przyznał jednak że mowa o grupie aż dziesięciu firm. Łącznie, na półkach pojawić ma się ponad 20 modeli urządzeń.

Słowem kluczowym w przypadku wszystkich wspomnianych tabletów jest "Atom". Procesory do urządzeń mobilnych Intela mają bowiem stanowić ich serce. Jak stwierdził Walker, Atomy to gwarancja takich cech tabletu jak duża moc obliczeniowa, obsługa klasycznych aplikacji smukła konstrukcja (do 9mm grubości), możliwość pracy przez cały dzień, nawet 30 dni w trybie czuwania.

Wśród zapowiedzianych tabletów mają się znaleźć między innymi urządzenia wyposażone w dołączaną klawiaturę, moduły LTE, 3G i systemy pozwalające na zintegrowanie z korporacyjnymi sieciami. Intel nie wyklucza też żadnych rozmiarów. Pozostawia to w gestii producentów.

Pierwsze tablety z 32nm procesorem Intela taktowanym zegarem 1,8GHz już na jesieni 2012 roku mają zawitać w sklepach. Wraz z premierą systemu Microsoft Windows 8. Intel od razu zapowiedział też wprowadzenie urządzeń z procesorami skonstruowanymi w nowocześniejszym procesie technologicznym. Już w 2013 roku mają się pojawić układy zaprojektowane w procesie 22nm, a w kolejnym roku - 2014 - w 14nm. Zdaje się, że firma zamierza nadrobić stracony czas bombardując rynek coraz doskonalszymi podzespołami.

Co ciekawe, zapytany czemu dopiero teraz, po niemal trzech latach od pierwszych zapowiedzi, Walker odpowiedział niejasno, że opóźnienie ma w zasadzie wiele wspólnego z działaniami Microsoftu... i innymi problemami, które wynikły po drodze.

Zapraszamy do galerii .

Więcej o: