Jak wyglądałby smartfon dla niewidomych?

Smartfony dla osób niewidomych i niedowidzących z pewnością nie miałby kolorowych tapet i innych wodotrysków, które wyłącznie zaciemniają obraz, ukrywając ważne szczegóły.

Próby stworzenia smartfona dla niewidomych i niedowidzących podjęła się Project Ray we współpracy z producentem podzespołów do urządzeń mobilnych, firmą Qualcomm.

Jednym z powodów, dla których temat w ogóle się pojawił to fakt, że telefony dla osób z problemami ze wzrokiem to zwykle klasyczne i tanie słuchawki z przyciskami. Obsługa takiego urządzenia kosztuje użytkownika sporo wysiłku. Musi on bardzo dużo faktów zwyczajnie zapamiętywać. Specjalistyczne telefony, ułatwiające życie kosztują natomiast krocie.

Eksperci z Project Ray wyszli więc z założenia, że telefonem dla niewidomych ma być jakiekolwiek urządzenie z Androidem i działające na układach Qualcomma. Dzięki specjalnej nakładce na system stworzonej przez Project Ray, właściciele telefonu mogą w prosty sposób pisać i wysyłać smsy, wykonywać połączenia głosowe, słuchać audiobooków, używać nawigacji, portali społecznościowych i skryptu rozpoznawania obiektów. To jednak tylko część z wielu innych czynności, zwykle niedostępnych w przypadku tanich telefonów.

Interfejs telefonu porozumiewa się z użytkownikiem przy pomocy komunikatów głosowych i wibracyjnych. Dzięki temu nawet osoba niewidoma wie nad jakim kafelkiem trzyma obecnie palec.

RAY Phone'y w wersji prototypowej testuje obecnie około setki użytkowników w Izraelu. Gorąco czekamy na wyniki.

[za slashgear ]

Więcej o: