Triumfalny marsz Androida

Trzy czwarte rynku - dokładnie tyle zajął już Android. Najnowsze wyniki za trzeci kwartał pokazują ogromny wzrost systemu Google i spory Apple.

Takiego wzrostu nikt chyba się nie spodziewał - w raporcie dotyczącym rynku mobilnego , który ogłosiła firma badawcza IDC jasno widać, że wśród urządzeń mobilnych rządzi Android. Nie tylko zajmuje już równe 75%rynku, ale też rośnie w ogromnym tempie - w porównaniu do III kwartału zeszłego roku jego udział podskoczył o ponad 90%.

Drugi z systemów, iOS, ma zaledwie 14,9% rynku i zanotował wzrost o 57,3%.

Kolejni dwaj gracze właśnie odchodzą w niebyt - choć trzeci na liście BlackBerry ma 4,3%, to jeszcze rok temu miał 9,5%. Symbian zaliczył jeszcze mocniejszy upadek - z 14,6% na 2,3%.

Jak zwraca uwagę serwis The Next Web w ciągu jednego kwartału samego sprzętu z Androidem sprzedało się więcej, niż w wszystkich smartfonów w 2007 roku, gdy Android debiutował w wersji developerskiej.

Ciekawie w tym wszystkim wygląda sytuacja Windows - w raporcie połączone siły Windows Phone 7 i Windows Mobile to ledwie 2% rynku, choć wyprodukowano aż o 140% więcej egzemplarzy niż rok temu. Jednak wyliczenia zamykają się we wrześniu, na miesiąc przed premierą Windows Phone 8. Co prawda nowy system na początku obecny będzie tylko na kilku telefonach, ale to dobre i efektowne urządzenia, które w dodatku świetnie wpisują się w cały ekosystem nowych Windows. Ciekawe więc będą wyniki za IV kwartał tego roku - Windows Phone wreszcie zacznie się rozpychać na rynku?

dane dostarcza:

Więcej o: