Historia zatoczyła koło - triumfalny powrót tabletów PC

"Przewiduję, że w ciągu najbliższych 5 lat tablety PC będą najpopularniejszym sprzętem sprzedawanym w USA". Steve Jobs 2010? Nie, te słowa wypowiedział Bill Gates w 2001 roku. Jak wiadomo, tablety PC nigdy nie odniosły sukcesu. Aż do teraz.

11 lat temu na konferencji COMDEX ówczesny szef Microsoftu, Bill Gates, z dumą prezentował najnowsze osiągnięcie firmy: tablet PC.

"Tablet PC to urządzenie z wszystkimi funkcjami peceta, działa pod kontrolą Windows XP i łączy w sobie moc desktopa oraz elastyczność i mobilność notatnika i długopisu" - mówił wówczas Gates.

Tablety istniały już dużo wcześniej, ale były głównie urządzeniami dla grafików. Pierwszy sprzęt, który można określić jako tablet powstał już w 1989 roku i służył do zbierania danych w terenie. W 2001 roku Microsoft chciał jednak stworzyć urządzenie, które będzie bardziej przenośne niż laptop, ale wciąż można będzie na nim pracować. Na pierwszych tabletach PC można było więc uruchamiać np. AutoCAD-a, czyli program typowo "desktopowy".

Gates sądził, że w ciągu 5 lat to właśnie tablety PC będą najpopularniejszymi w USA urządzeniami. Jakże się pomylił!

Tablety PC nigdy nie podbiły rynku. Z wielu różnych powodów:

- Windows XP i ówczesne aplikacje nie były dostosowane do dotykowych ekranów, więc trzeba było korzystać z rysika

- Microsoft zakładał, że tablet ma być takim samym komputerem, z jakiego korzystamy przy biurku, ale przenośnym i bez klawiatury

- ponieważ tablet miał być takim samym komputerem jak desktop, to ceny nowych urządzeń wynosiły niemal tyle samo, co zwykłych komputerów.

W ciągu kolejnych lat tablety PC nie zniknęły całkiem z rynku, ale stały się niszą.

W 2007 roku Apple zaprezentował pierwszego iPhone'a. A w 2010 roku pojawił się iPad. I przewrócił rynek PC do góry nogami. Okazało się, że tablet ma być urządzeniem "pomiędzy": mniejszym i nie tak wydajnym, jak komputer, ale wykorzystywanym mniej więcej w taki sposób, w jaki korzystamy ze smartfona. Ma być urządzeniem raczej kanapowym, niż przeznaczonym do pracy - ma służyć do szybkiego sprawdzenia maili i wiadomości z sieci społecznościowych, do gier, oglądania filmów, ewentualnie czytania książek. I nie, na iPada nie było wersji AutoCad-a. Nadeszła era post-PC.

Tablety przed iPadem i po. Tablety przed iPadem i po.  fot. internet Tablety przed iPadem - tablety po iPadzie

W tym samym, 2010 roku, s przedaż smartfonów po raz pierwszy była większa, niż sprzedaż komputerów . Trend ten zresztą wciąż się umacnia, tylko do smartfonów dołączają tablety. Sprzedaż urządzeń mobilnych wciąż rośnie kosztem tradycyjnych pecetów.

Jest rok 2012. Piłka znów znajduje się na polu Microsoftu. Wraz z premierą Windows 8 na rynek trafiają nowe urządzenia. Komputery, tablety, hybrydy i.. tablety PC! Bo czym są tablety z Windows 8 i procesorami Intela, jeśli nie pełnoprawnymi komputerami w kształcie tabletu?

Tablet PC powraca po 10 latach. W końcu z systemem operacyjnym dostosowanym do obsługi dotykiem, choć ceny pozostają zbliżone do cen notebooków. I tak, można na nim uruchomić AutoCAD-a. Czy tym razem tablet PC odniesie sukces? Można tylko wróżyć z fusów. Ale jeśli nie teraz, to trzeciej szansy już raczej nie dostanie.

Tablet PC - 6 lat późniejTablet PC - 6 lat później fot. Gazeta.pl fot. Gazeta.pl

Więcej o: