Sailfish OS - byli pracownicy Nokii zrobili nowy system mobilny

Z truchła MeeGo powstaje całkiem nowy mobilny system operacyjny - Sailfish OS. Jakby mało było zamieszania na rynku mobilnym z wielkimi graczami takimi jak Android i iOS, aspirującym Windows Phone czy orbitującymi wokół nich badą, Symbianem, BlackBerry OS i nadchodzącym Firefox OS.

Sailfish OS to produkt fińskiej firmy Jolla, założonej przez byłych pracowników Nokii. Nowy mobilny system oparty jest na ś.p. MeeGo, który został zainstalowany na jednym jedynym smartfonie - Nokii N9 .

I kiedy wszyscy już sądzili, że MeeGo było wyłącznie ciekawostką jednego telefonu nagle okazało się, że grupka zapaleńców (byłych pracowników Nokii) ma zamiar dalej rozwijać pomysł w ramach firmy Jolla. Jak postanowili, tak zrobili - na bazie MeeGo powstał właśnie zaprezentowany Sailfish OS.

Na pierwszy rzut oka wygląda on trochę, jak skrzyżowanie Androida i Windows Phone właśnie z MeeGo. Menu aplikacji wygląda na zapożyczone z Androida, kafle poszczególnych aplikacji na przypominają kafelki Windows Phone, a ślad MeeGo pozostał w sposobie obsługi nowego OS-u.

 

Jolla zapewnia, że Sailfish OS nie pozostanie wyłącznie ciekawostką. Firma podobno podpisała już porozumienia z producentami podzespołów i operatorami komórkowymi. Nie wiadomo jednak jeszcze ani kiedy dokładnie Sailfish OS trafi na rynek (Jolla celuje w drugi kwartał 2013), ani na jakim dokładnie sprzęcie zadebiutuje system.

Nie wiązałabym jednak z Sailfish OS wielkich nadziei. Dominacja Androida jest przytłaczająca - ma już 75% rynku smartfonów . Na dalszych miejscach tłoczą się iOS, BlackBerry OS, Symbian i Windows Phone. Mimo całkiem interesującego interfejsu spodziewam się, że Sailfish OS pozostanie jednak tym, czego chcą uniknąć jego twórcy - tylko ciekawostką.

dane dostarcza:

Więcej o: