The Room - piękna gra logiczna o tym, jak dostać się do pudełka

Co kryje pudełko? Nie dowiesz się tego, dopóki nie pokonasz mnóstwa zagadek, z których każda kolejna jest trudniejsza od poprzedniej. Im bliżej do celu, tym silniej musisz wytężyć swój umysł.

Gra dostępna jedynie na iOS

Gry logiczne czy przygodowe są wprost idealne dla ekranów dotykowych. Z racji braku szybkiej akcji niedoskonałości takiego modelu sterowania nie frustrują, a jednocześnie dają o sobie znać jego zalety - intuicyjność, możliwość skupienia się tylko na rozgrywce. W efekcie nie brakuje gier logicznych na urządzenia mobilne, a The Room jest niewątpliwie jedną z najciekawszych pozycji.

Uwagę zwraca już sama grafika - piękna oprawa 3D, która sprawia, że iPhone (niestety latem, bardzo fajnie zimą) nagrzewa się niczym mały, przenośny piecyk. Styl graficzny przywodzi skojarzenia z wiktoriańską Anglią. Jest więc jednocześnie efektowna i stylowa - ideał, szczególnie w kategorii produkcji logicznych.

Ale grafika oczywiście gry nie czyni. Grę czynią zagadki. Tytuł składa się z czterech rozdziałów, każdy zaś to jedna skrzynka do otworzenia. Kto sądzi, że to banalne zadanie, ten szybko zostanie wyprowadzony z błędu. Podczas rozwiązywania zagadek trzeba wykazać się kojarzeniem faktów i dobrze zapamiętać detale pudełka (dlatego lepiej nie grać z doskoku). Sprawę komplikuje specjalny system wizji ujawniający sekrety, dzięki któremu twórcy wymuszają na graczu uważne oglądanie pudełka i kombinowanie z dwoma trybami widzenia.

The RoomThe Room The Room The Room

Koniec końców zagadki nie są ani przesadnie łatwe, ani specjalnie trudne czy abstrakcyjne. Są w sam raz, chociaż potrafią nieźle sfrustrować, kiedy przeoczy się mały otwór na klucz czy przycisk. Jeśli Ci się to przytrafi, zatrzymasz się w miejscu i nie będziesz wiedział co robić dalej, to zawsze możesz skorzystać z wbudowanego systemu podpowiedzi.

Gra posiada więc piękną, stylową oprawę graficzną, niezłe zagadki, a nawet linię fabularną (przekazywaną za pomocą liścików). Czy ma jakieś wady? Tak, dwie. Po pierwsze, jest zwyczajnie krótka - 4 rozdziały (z czego 1 to samouczek i jest dostępny w darmowej wersji) nie jest może skandalem (szczególnie, że otwarcie jednego pudełka trochę zajmuje), ale pozostawia niedosyt. Po drugie, gra ukazała się pierwotnie na tabletach i dopiero niedawno zawitała na komórki. Czuć to w sterowaniu. Tak, pisałem na początku, że gry logiczne są idealne do sterowania dotykowego, bo nie frustrują. Mogą wciąż jednak irytować, kiedy jakiś element jest bardzo mały, a gracz próbuje w niego kliknąć swoim dużym paluchem. Konwersja na mniejsze ekrany ma więc pewne bolączki.

Mimo to tych dwóch wad warto się przyjrzeć tej grze. Nawet jeśli jesteś na bakier z grami logicznymi - The Room jest piękną pozycją, która być może pozwoli Ci się przekonać do tego gatunku.

The Room: Pocket na iPhone'a - wersja testowa za darmo (pełna do odblokowania za 1,79 euro)

The Room na iPada - 1,79 euro

Obejrzyj galerię ->

 
Więcej o: