Nie tylko Android i iOS: w 2013 roku czeka nas zalew mobilnych systemów operacyjnych

Obecnie na rynku smartfonów rządzą dwa systemy operacyjne: Android i iOS. Do czołówki cały czas stara się wejść  Windows Phone. To jednak praktycznie wszystko. W 2013 roku może się to jednak zmienić.

Wszystko wskazuje bowiem na to, że czeka nas prawdziwy zalew nowych systemów operacyjnych przeznaczonych na smartfony. Zapraszamy na krótki przegląd tego, co czeka nas w tym temacie w najbliższych miesiącach.

Firefox OS

Firefox OSFirefox OS Firefox OS Firefox OS

"Zaraz, zaraz, Firefox?" Tak, dokładnie tak. Chodzi o tego samego Firefoksa, który jest jedną z najpopularniejszych obecnie przeglądarek internetowych. System operacyjny przygotowywany jest oczywiście przez firmę Mozilla i ma być, podobnie jak inne jej produkty, całkowicie otwarty. Pierwsze prezentacje odbywały się przy wykorzystaniu smartfonów i tabletów wspierających Androida, prawdopodobnie więc na nich bez problemu zadziała nowy system.

Dlaczego będzie wyjątkowy? O jego otwartości już wspominaliśmy, warto więc jeszcze zaznaczyć integrację z HTML5 - dzięki temu programiści zyskają zupełnie nowe, bardzo zaawansowane narzędzia i możliwości.

Dokładna data premiery na razie nie jest znana. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie.

Ubuntu Phone

Ubuntu PhoneUbuntu Phone Ubuntu Phone Ubuntu Phone

Ubuntu to najpopularniejsza dystrybucja (mówiąc prościej: wersja) systemu operacyjnego Linux na świecie. Do tej pory dostępna była tylko na komputerach osobistych. 2 stycznia tego roku firma Canonical zaprezentowała jednak Ubuntu Phone, czyli odpowiednik tego systemu stworzony z myślą o współczesnych telefonach.

Za podstawę służy w tym wypadku Ubuntu znany z PC-tów. Ubuntu Phone będzie jednak oczywiście przystosowany do smartfonów - innowacyjny ma być na przykład system gestów, który ma znacząco ułatwić korzystanie z urządzenia.

Podobnie jak Firefox OS, Ubuntu Phone będzie wspierał HTML5.

Premiera nowego systemu ma odbyć się w styczniu-lutym tego roku, a więc już bardzo niedługo. Będzie go można zainstalować na praktycznie dowolnym smartfonie obsługującym Androida. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie.

Tizen

TizenTizen Tizen Tizen

Tizen to system operacyjny przygotowany przez Linux Foundation, przy współpracy z Samsungiem i Intelem. Podobnie jak wymienione poprzednio, ten także będzie system otwartym, także aktywnie wspierającym HTML5.

Co ciekawe, Tizen będzie przystosowany do działania nie tylko na smartfonach i tabletach, ale także na takich urządzeniach jak komputery pokładowe samochodów czy telewizory Smart TV.

Tizen 2.0 ma zostać wydany w styczniu 2013 roku. W pierwszym kwartale tego rynku na rynku mają się zaś pojawić pierwsze urządzenia z nim na pokładzie.

Więcej informacji na temat tego systemu można znaleźć na oficjalnej stronie.

Sailfish OS

Sailfish OSSailfish OS Sailfish OS Sailfish OS

To kolejny system operacyjny przygotowywany na bazie Linuksa. Stoi za nim fińska firma Jolla, która wcześniej pracowała przy zapomnianym już i nigdy do końca niewykorzystanym MeeGo.

Wedle zapowiedzi, Sailfish ma działać na smartfonach obsługujących Androida. Co ciekawe, bez problemu będzie można na nim uruchomić wszystkie aplikacje z tamtego systemu.

Sailfish może jednak sprawdzić się nie tylko na smartfonach. Będzie przystosowany także do działania na urządzeniach typu Smart TV, kamer czy komputerów pokładowych w samochodach.

Premiera Sailfish OS ma odbyć się gdzieś w 2013 roku. Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie tego systemu.

Więcej o: