Samsung ma plan, jak zdobyć jeszcze więcej rynku telefonów. Plan, w którym nie występuje Android

Samsung zaprezentował nową serię urządzeń - to 4 telefony Rex. Nie smartfony, ale też nie "zwykłe" telefony, raczej tzw. featurephony, czyli urządzenia z dotykowym ekranem i możliwością łączenia się z mobilną siecią, ale bez systemu operacyjnego. Przeznaczone są na rynki rozwijające się.

1 na 7 osób na świecie posiada już smartfona. W październiku 2012 ich liczba przekroczyła miliard. Analitycy wyciągają stąd dwa ważne wnioski:

- przytłaczająca większość z 7 miliardów mieszkańców Ziemi nie posiada smartfona, więc do zagospodarowania jest jeszcze ogromna część rynku

- Firma Strategy Analytics szacuje, że wynik miliarda smartfonów osiągnięty został w 16 lat. Kolejny miliard ma przybyć do 2015 roku.

Smartfony kupują obecnie bogate społeczeństwa - jest ich więc bardzo dużo w USA czy Europie. Jednak przyszłość należy do państw rozwijających się, czyli do Chin, Indii czy rejonów Afryki. Nie dziwi więc, że coraz częściej oprócz smartfonów z wysokiej półki, takich jak Galaxy S III, iPhone 5 czy Lumia 920, producenci zwracają się też do mieszkańców właśnie krajów rozwijających się.

Fot. Samsung

To dla nich już kilka lat temu Nokia stworzyła linię telefonów Asha . Są to proste urządzenia, często wyposażone w funkcję dual SIM, czyli możliwość korzystania z dwóch kart SIM jednocześnie.

Teraz swoją ofertę przedstawił Samsung. W linii Rex, przeznaczonej dla krajów rozwijających się, znalazły się cztery urządzenia: Rex 90, Rex 80, Rex 7o i Rex 60 . Znajdzie się w nich samsungowy interfejs TouchWiz i kilka preinstalowanych aplikacji (przeglądarka internetowa, klient czatu, itp). Niektóre z tych modeli także dostępne są z opcją dual SIM, jako że np. w Indiach połączenia między różnymi sieciami wciąż są drogie, a możliwość korzystania z dwóch kart SIM jednocześnie po prostu znacznie obniża koszta.

Cen  jeszcze nie ustalono, ale specyfikacja sugeruje, że nie może być wysoka. Wypuszczając linię Rex Samsung udowadnia, że walka o pozycję "największego producenta telefonów" wciąż nie jest wygrana.

Co ciekawe - Samsung nie wykorzystuje Tizena, czyli mobilnego systemu operacyjnego opartego na Linuksie , ani Androida. O ile ten ostatni znajduje się na ogromnej liczbie urządzeń, od tych najtańszych do najdroższych, tak o Tizenie spekulowało się, że będzie się on pojawiał właśnie w telefonach przeznaczonych dla krajów rozwijających się. Pierwszy telefon z Tizenem ma być wyprodukowany właśnie przez Samsunga. Ciekawe, gdzie i w jakiej cenie będzie sprzedawany.

Więcej o: