MWC 2013: Szybszy i wydajniejszy niż wszystko inne? Nvidia zaprezentowała benchmarki układu Tegra 4

Zanim otwarto bramy targów MWC 2013, Nvidia postanowiła zaprezentować benchmarki swojego najnowszego układu Tegra 4. Jeśli wierzyć wynikom testów, procesor Nvidii nie ma sobie równych.

Jeszcze przed samą prezentacją przedstawiciel Nvidii tłumaczył się:

Kiedy pokazaliśmy światu Tegrę 4 mówiliśmy ludziom - jest fantastycznie, przekonajcie się sami. Zamiast jednak sprawdzić osobiście każdy pytał tylko o wyniki benchmarków. Postanowiliśmy więc uczynić zadość oczekiwaniom i oto one.

Jak więc wyglądają wyniki benchmarków dla nowego układu Nvidii? Jest się czym chwalić? Jeśli wierzyć raportom kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu programów testujących wydajność sprzętu, Tegra 4 to najlepszy procesor na świecie. Najlepiej przetwarza grafikę, najszybciej ładuje strony internetowe, dzięki technologii Chimera najefektywniej wspomaga tworzenie zdjęć i filmów w trybie HDR. To jednak mało. W niektórych benchmarkach sama Tegra albo urządzenia wyposażone w układ Nvidii wyprzedzają konkurencję nawet o 100%. To wynik, którego zwyczajnie nie da się przemilczeć.

Tegra 4 benchmarkTegra 4 benchmark fot. Nvidia fot. Nvidia

Szczególnie dobrze wygląda Tegra 4 na tle jednego ze swoich największych konkurentów - procesora Snapdragon S800 firmy Qualcomm. I to nie tyle w porównaniu do rzeczywistych osiągów układu, ale także "do tego co twierdzą specjaliści z marketingu". W domyśle więc do i tak zawyżonych wyników.

Tegra 4 vs. S800Tegra 4 vs. S800 fot. Nvidia fot. Nvidia

Po słoiku miodu warto jednak obudzić w sobie ukrytego sceptyka i przyjąć odważne założenie, że niewiele osób kupuje same procesory, albo telefony i tablety, tylko żeby wykonywać na nich benchmarki. Zwykle pewnie chodzi o coś jeszcze. Na przykład o granie, pisanie, czy przeglądanie poczty i internetu. Warto więc porównywać wydajność konkretnych urządzeń a nie samych układów.

Zobacz wideo

Mimo to, nawet jeśli wspomniane benchmarki nie są do końca miarodajne, wydaje się, że Tegra 4 ma olbrzymi potencjał. Im więc prędzej znajdzie się w którymś z topowych smartfonów tym lepiej dla Nvidii. Z utęsknieniem czekamy więc na smartfona ZTE, którego sercem będzie Tegra 4. Mimo wcześniejszych plotek bowiem, Huawei w modelu Ascend P2 zdecydowało się na zastosowanie własnej konstrukcji.

Więcej o: